Toto je záložní verze starého webu Pedagogické fakulty JU (https://old.pf.jcu.cz), která již nebude dále aktualizována.
 
Od září 2022 funguje nový web fakulty na standardní adrese https://www.pf.jcu.cz.

Symbol PF Anotace diplomovch prac - 1998 - Katedra bohemistiky

Anotace diplomovch prac - 1998

Katedra bohemistiky

Sylvie Knkov

Kreativn metody a jejich aplikace pi prci s bsnickm textem na II. stupni Z

Prce vychz ze souasnho pojet percepn estetiky vztahu dlo a ten. Krom teoretickho zkladu, jm je zpracovn problematiky aplikace kreativnch metod ve vyuovacm procesu, je soust diplomov prce praktick st, v n autorka aplikuje nkter z tvoivch postup na konkrtn tankov text a konkrtnho tene.

Vedouc prce: Mgr. Jana Sklov

Marcela Vrhelov

Ke struktue stedovk legendy

Clem prce je analza vybranch eskch legend z obdob stedovku, jejich zkladn rozlien na vita a passio, uspodn smantickch celk kompozinho schmatu a jejich grafick znzornn. Vchodiskem prce je studie V. Proppa Morfologie pohdky. Strukturln analza rozliuje motivy z hlediska jejich nemnnosti i variability a jejich funkci v celku pbhu.

Vedouc prce: PhDr. Vra Pospilov

Jana Pokorn

Obraz promny esk spolenosti v epickch skladbch pelomu 13. a 14. stolet

Ekonomick a spoleenskopolitick zmny stoj u kolbky vzniku esky psan literatury, kter v ad motiv reaguje na stav spolenosti. Jedn se zejmna o vpady proti nmeckmu patricitu, kritiku ivota lechty, postaven krle, zavradn Vclava III., nespch kickch vprav. Clem diplomov prce je zachytit existenci a promnu motiv v nvaznosti na spoleenskopolitickou atmosfru eskch zem.

Vedouc prce: PhDr. Vra Pospilov

Dagmar Hlkov

Pchod ech a osdlen kraje v eskch kronikch - povst a skutenost

K povinnmu topoi stedovkho kronikstv pat zachycen pchodu ech do vlasti, udlost, je tomu pedchzely, a nejstarch djin kmene, kter pak nsledovaly. Autoi erpali z rznch pramen ponajce literaturou starozkonn a antickou, pes star kroniky k vlastn literrn fikci. Clem diplomov prce je sledovat vvoj tohoto tmatu ve vybranch pamtkch. Pojet jednotlivch autor je dno do souvislosti se souasnm stavem poznn tto problematiky.

Vedouc prce: PhDr. Vra Pospilov

Marie Plavcov

Bibliografie asopisu d

kolem DP je zpracovn pln - autorsk i odkazov, personln i pedmtov - bibliografie asopisu d. Na zklad spoluprce s bibliografickm oddlenm stavu pro eskou literaturu AV R bude tato bibliografie zpracovna na potaovm programu L AV R. Uloena bude v potai na katede bohemistiky a bude pstupn jak pedagogm, tak i studentm Jihoesk univerzity. Tato diplomov prce je soust ady diplomovch prac, kter maj doplnit dosud torzovitou eskou literrn bibliografii.

Vedouc prce: PaedDr. et Dr. Michal Bauer

Olga Kaliov

Bibliografie asopisu Host do domu

kolem DP je zpracovn pln - autorsk i odkazov, personln i pedmtov - asopisu Host do domu. Na zklad spoluprce s bibliografickm oddlenm stavu pro eskou literaturu AV R bude tato bibliografie zpracovna na potaovm programu L AV R. Uloena bude v potai na katede bohemistiky a bude pstupn jak pedagogm, tak i studentm Jihoesk univerzity. Tato diplomov prce je soust ady diplomovch prac, kter maj doplnit dosud torzovitou eskou literrn bibliografii.

Vedouc prce: PaedDr. et Dr. Michal Bauer

Ludmila Jikov

Poezie Jana Zbrany

kolem DP je strukturln analza poezie Jana Zbrany, vystopovn hlavnch motiv v Zbranov bsnickm dle a definovn podstaty Zbranovy poetiky. Pomoc komparativnch pstup bude Zbranova poezie srovnvna s poezi 40., 50. a 60. let, kter s n tematicky koresponduje (Skupina 42, poezie vednho dne, poezie Jana Skcela apod.). Srovnvn by mlo ukzat odlinosti a podobnosti Zbranovy tvorby s tvorbou ve uvedenou. Krom toho by mla prce obsahovat pokus o vysledovn inspiranch zdroj z rusk a americk literatury na Zbranovu poezii. Mme zde na mysli autory, kter Zbrana sm pekldat (beat generation, Babel, Bunin, Svtlov atd.).

Vedouc prce: PaedDr. et Dr. Michal Bauer

Lucie Hradeck

panlsk novely a literrn publicistika Felixe A. de la Cmary (1897-1945) - pokus o monografick portrt

Diplomov prce si klade za cl urit vvojov kontury v autorov dle, jeho tit spov v mezivlenm obdob, v konstituovn specifickho nrovho modelu dobrodrun novely inklinujc k populrn a triviln literatue. Politicky rozporupln osobnost spisovatele (sympatie k nacismu, gen. Francovi) v esk publicistice 30.let interpretovala panlskou kulturu dky vypjatmu individualismu z pravicovch pozic, m se typologicky sbliovala s J. S. Macharem. V neposledn ad jde o zkladn lexikologicko-bibliografickou charakteristiku autora, o nm neexistuje dn odborn literatura a jeho heslo se a na vjimky nevyskytuje v dostupnch literrnch slovncch.

Vedouc prce: doc. PhDr. Milo Zelenka, CSc.

Kateina Laubov

K pekladatelskm problmm Vrchlickho parafrze Psn o Cidovi

Prce se zabv srovnnm pvodn pedlohy nov transpozice J. Vrchlickho (terminologick vymezen parafrze v odborn literatue kols mezi vrnm pekladem a volnou parafrz), piem zrove sleduje existenci tzv. zprostedkovatele. Jedn se zde o otzku, zda Vrchlick ve svm dle Cid v zrcadle panlskch romanc vychzel bezprostedn ze panlskho originlu (pepis T.A. Sancheze z konce 18.st.) i erpal z nj nepmo - prostednictvm Corneillova dramatu Cid, kter tak peloil. Prce se rovn pokusila nartnout postoj Vrchlickho k panlskmu kulturnmu okruhu v souvislosti s jeho poetikou pekladu.

Vedouc prce: doc. PhDr. Milo Zelenka, CSc.

Vra mov

Motiv nvratu v przch Arnota Lustiga

Clem diplomov prce je analyzovat motiv nvratu jako nejmenho stavebnho prvku slovesnho dla v przch Arnota Lustiga, jeho promnu v dsledku zrn autora a zdokonalovn jeho umleckch dovednost. Monotematinost Lustigovch prz namnoze opakovan pepracovvanch diplomantce umon nhled na nosnost umleckch postup i psychologii tvorby. Zasazenm Lustigova dla do kontextu esk przy danho obdob a vlunho tmatu (Weil, Blohradsk, Fuks, kvoreck, Akenazy, Kohout) me vzniknout prce upotebiteln i z metodickho hlediska.

Vedouc prce: PaedDr. Frantiek Skorunka

Lubo Rkosnk

Dlo Miloe Vacka v kontextu esk poezie

Clem diplomov prce je postihnout promnu poezie autora jak v tematickch ,tak ve formlnch aspektech. Fundamentln metoda slovnkovho hesla, kter m navzat na prvn tvr obdob 40.let, strojn peshne pes dobu normalizace po dneek. Jednotliv etapy (pes ivotn peripetie) formlnch vboj budou postihnuty metodou komparace. Diplomov prce tak vytvo strojn celek, kde se promtnou metodiky vlastn poetiky v kontextu poezie nrodn i svtov; dojde k vyplnn vakua z doby nedvno minul, je o Vackovi informovala jenom kuse a sporadicky.

Vedouc prce: PaedDr. Frantiek Skorunka

Irena Nmcov

Vyuit lexiklnch prostedk v psanch a mluvench projevech tho mluvho (pslunka mlad generace)

Diplomantka se zamila na postien lexiklnch rozdl obou komunikanch forem jazyka; charakterizovala uit prostedk ze vech tvar jazyka, na zklad stylovho hodnocen i z hlediska vznamov struktury lexm.

Vedouc prce: PaedDr. Jarmila Alexov

Filip Myler

Rozvoj komunikativnch schopnost k na hodinch eskho jazyka a slohu

Diplomov prce posuzuje a hodnot komunikativn schopnosti k na zkladnch kolch. Konfrontuje teorii s vsledky osobn provdnho przkumu. Zaml se nad vlivem koly a jmenovit hodin eskho jazyka a slohu na utven komunikativnch dovednost a analyzuje nejzvanj piny nedostaten jazykov rovn k. Diplomov prce me bt cennm materilem pro prci v seminch z didaktiky eskho jazyka.

Vedouc prce: PhDr. Ida Ledajaksov

Martina Holubov

K souasnmu stavu lexika v kontextu irho Doudlebska

Diplomov prce spad do oboru dialektologie. Vychz ze sbru a hodnocen lexiklnho materilu vlastnho i zskanho kolektivem dialektologickho semine. Lexikln vzorek je roztdn z vcnho hlediska do tematickch oblast tkajcch se obleen, jdla, pracovnch innost, tradinch zvyk a celoronho bhu ivota. Lexikln jednotky byly vyexcerpovny z mluvench projev nejstar generace, doplnny jednotkami zachycenmi Dotaznkem pro vzkum eskho ne a porovnvny s lexiklnm materilem eskho jazykovho atlasu. Diplomantka shromdila bohat soupis odborn literatury k tmatu, zhodnotila dialekt nejen po strnce lexikln, ale i po strnce hlskoslovn a tvaroslovn, sestavila slovnk zkoumanch lexiklnch jednotek, doplnila prci statistickmi tabulkami.

Vedouc prce: PhDr. Marie Janekov, CSc.

Dana Hlinkov

Univerbizace v souasnm mluvenm jazyce

Tma zadan prce je z oboru slovotvorby. Diplomantka prostudovala ir odbornou literaturu tkajc se tvoen slov v etin a zamila se na zptn slovotvorn postupy uvan v bn mluven ei. Z dostupn, nepli obshl, odborn literatury zskala informace o univerbizanch postupech ve spisovnm i nespisovnm jazyce. V jazykovdn literatue neexistuje zatm dn obshlej studie zabvajc se touto problematikou. Diplomantka shromdila dostaten vzorek univerbt z mluvenho jazyka. Provedla jejich utdn z hlediska slovotvornho, pokusila se vymezit tematick oblasti, kter obsahuj nejvce univerbizovanch jednotek, a statisticky vyhodnotila svou klasifikaci.

Vedouc prce: PhDr. Marie Janekov, CSc.

Monika Janatov

Tvoiv postupy pi vuce etiny pro cizince

Tmatem prce jsou zkuenosti z vuky etiny pro cizince a nvrhy tvoivch postup pi vuce konverzace a pi osvojovn gramatick ltky. Diplomantka prostudovala cizojazynou literaturu pojednvajc metodiku vuky cizch jazyk. Opela se pedevm o nmeckou didaktickou literaturu a v teoretick sti podala cenn pehled nejrznjch metod v povlenm obdob 20. stolet a po souasnost. Vuka cizch jazyk v Evrop klade v poslednch letech draz pedevm na tzv. partnerskou spoluprci osvojovatel jazyka. Uitel m krom tradin role jazykovho vzoru jet roli vynalzavho programtora, organiztora a usmrovatele prbhu vyuovacho procesu. K tomu je zapoteb tvoivho pstupu a schopnosti improvizace. Diplomantka navrhla mon postupy pi osvojovn nkterch konverzanch tmat a pslun gramatiky.

Vedouc prce: PhDr. Marie Janekov, CSc.

Valrie Kalinov

K problematice laterality v 1. roncch Z

Tmatem diplomov prce je problematika pravctv a levctv se zamenm na konkrtn projevy laterality hornch konetin. Vzkum provdla diplomantka v poslednch tdch mateskch kol a v 1. roncch Z. Clem diplomov prce bylo zjitn a vyhodnocen: ppravy levorukch k na psan v M; pstupu uitel k levorukm km a rove jejich metodick ppravy pro psan; obtnost jednotlivch psmen ve vztahu k km pravorukm a levorukm. Vsledky vzkumu byly porovnny s teoretickou st prce a v praktick sti doloeny tabulkovm, grafickm a plohovm materilem.

Vedouc prce: Mgr. Ivana imkov

Iva Jenerlov

Utven potench dovednost v psan u k 1. ronku Z

Diplomov prce je zamena na problematiku utven potench psaskch dovednost u k 1. ronku Z. V teoretick sti byla analyzovna problematika psan a specifikovny otzky potenho vyuovn se zamenm na ppravu dt v matesk kole. Clem experimentlnho vzkumu v mateskch kolch a v 1. roncch Z bylo posoudit a vyhodnotit vztah pipravenosti k na vuku prvopotenho psan. Dosaen vsledky experimentlnho eten jsou uvedeny ve dvou rovinch: analzy a hodnocen dt pipravovanch na vuku v mateskch kolch; analza a hodnocen k v psan na potku koln dochzky. Na tomto zklad byly interpretovny vsledky a doloeny rozshlm plohovm materilem. V zvru prce bylo analyzovno souasn pojet vuky, obsah a metody vyuovn psan, monosti dalho zdokonalovn.

Vedouc prce: Mgr. Ivana imkov

Radka Mifkov

K nkterm metodm vyuovn potenho ten a psan

V teoretick sti diplomov prce jsou analyzovny nkter metody vyuovn psan ei (ten a psan) se specifickm zamenm na pouit stvajcch uebnic 1. ronku Z. Prce m experimentln charakter (eten bylo realizovno v 1. ro. Z). Clem bylo shrnout materily zskan vzkumem a nashromdit rzn metody prce, typy her a cvien, kter jsou pouvan v 1. ronch Z pi vuce. V zvru prce jsou shrnuty a zobecnny vsledky eten, analyzovny pouit metody ve vyuovn a naznaeny dal monosti jejich zdokonalovn.

Vedouc prce: Mgr. Ivana imkov

Soa Pokorn

Rodn jmna na Jihlavsku

Diplomov prce se zabv domckmi podobami rodnch jmen student na Jihlavsku. Jazykov materil byl shromdn na gymnziu v Jihlav od primy po septimu a od prvnch do tvrtch ronk, tj. rozmez osmi let. Diplomantka zkoumala, jak domck podoby lze vytvoit od jednotlivch jmen a podv jejich pehled. Uvd t frekvenci jmen, oblibu a nejfrekventovanj domck podoby rodnch jmen.

Vedouc prce: PaedDr. Bohumila Junkov, CSc.

Simona piklov

Univerbizace a multiverbizace v publicistickm stylu

Procesem vzniku univerbizovanch a multiverbizovanch pojmenovn se dosud dn odborn studie nezabvala. Diplomov prce prezentuje vzorek univerbizovanch a multiverbizovanch pojmenovn z oblasti psan a mluven publicistiky a hodnot je na zklad nkolika kritri: z hlediska spisovnosti, zpsobu tvoen, funkce a vznamu. Zabv se t jejich podlem na procesu automatizace a aktualizace. Zvren kapitola sleduje zastoupen tchto jednotek v mluven i psan publicistice.

Vedouc prce: PaedDr. Bohumila Junkov, CSc.

Martina Kabkov

Univerbizace a multiverbizace v mluven komunikaci

Diplomov prce uvd univerbizovan a multiverbizovan jednotky zskan rozborem mluvench komunikt. Univerbizovan pojmenovn jsou utdna podle vzniku, zpsobu, uvn, mry spisovnosti, pvodu a zpsobu tvoen. Multiverbizovan pojmenovn jsou tdna podle zpsobu tvoen, protoe, jak bylo zjitno, se vyskytuj mn asto. Zatm se touto problematikou nezabv dn studie.

Vedouc prce: PaedDr. Bohumila Junkov, CSc.

Markta Novotn

Rodn jmna na Pbramsku ve druh polovin dvactho stolet

Tma diplomov prce spad do oboru antroponomastiky. Materilovou zkladnu pro hodnocen vvoje rodnch jmen zskala diplomantka excerpc matrinch zznam z let 1950-1995. Materil analyticko - syntetickou metodou utdila a zhodnotila z nkolika hledisek. V jednotlivch obdobch zkoumala i repertoru, frekvenci, koncentraci, oblibu, pvod a sledovala tak vliv rznch rodinnch zvyklost pi vbru rodnho jmna. Prce podv ucelen pehled o vvoji, rozen a spoleensk oblib rodnch jmen na Pbramsku v zvislosti na historickm vvoji spolenosti.

Vedouc prce: Mgr. Gabriela Nohavov

Zdeka Styblkov

Typy pjmen v atci

Diplomov prce zkoum tuto zvltn skupinu pojmenovn z jazykovho hlediska. Diplomantka shromdila dostaten obsan vzorek pjmen zskan excerpc evidennch soupis obyvatel na Mstskm ad v atci. Provedla jeho systematick roztdn podle klasickch kritri (podle pvodu, vznamu, zpsobu tvoen aj.) a statisticky zhodnotila zastoupen jednotlivch druh pjmen. U zajmavch typ pjmen podv podrobnj vklad.

Vedouc prce: Mgr. Gabriela Nohavov

Irena Snkov

Souasn dtsk ten 2. - 5. ronku zkladn koly

etba je v souasn dob jednou z vznamnch a nezastupitelnch aktivit dt mladho koln vku. Diplomantka ve sv prci postihuje psychologick zvltnosti prepubescent, aktuln stav, hlavn trendy a problmy zjmovho tenstv k 2. - 5. ronku zkladnho kolstv v transformanm spoleenskm kontextu a uruje jeho dominantn determinanty. Podv tak charakteristiku hlavnch nr dtsk etby. Platnost teoreticky formulovanch dlch hypotz je verifikovna na bzi empirickho eten dotaznkovou technikou na reprezentativnm vzorku respondent - k zkladnch kol a lokalit jihoeskho regionu. Zskan daje smujc ke tensk a literrnvchovn praxi byly analyzovny, interpretovny, zobecnny a uvedeny do tabulek a graf.

Vedouc prce: doc. PaedDr. Jaroslav Toman, CSc.

Dagmar Csaov

K problematice vzesk mluvy

Diplomov prce se zabv pedevm mluvou politickch vz padestch a sedmdestch let 20. stolet. Autorka vyla ze vzpomnkovch prac bvalch politickch vz, st materilu erpala z umleck literatury. Sestavila slovnek vraz typickch pro mluvu politickch vz danch obdob. Po teoretick strnce je prce zaloena na dosavadn odborn literatue. (Hubek, Suk).

Vedouc prce: Mgr. Milan David

Petra Domkov

Jazyk koment Jany Bendov v Mlad front DNES

Diplomov prce se tematicky zamuje na stylovou sfru publicistickou. Stedem zjmu je jazyk koment Jany Bendov v MF DNES. kolem prce je postihnout typick znaky souasn psan publicistiky jednak v obecn rovin, jednak tch, kter jsou pznan pro autorsk styl Jany Bendov a povimnout si i jejich funkce v publicistickm stylu. Pozornost byla vnovna pedevm jazykovm prostedkm roviny lexikln, protoe pedevm slovn zsoba velmi rychle reaguje na zmny ve spolenosti.

Vedouc prce: PaedDr. Bohumila Junkov, CSc.

Vladimra Demiriov

Due v lovku (K lexiklnmu stavu obce Tkov na pozad celkov charakteristiky ei s ohledem na dal roviny jazykovho povdom)

Diplomov prce pedstavuje pokus o smr mylen esoterickho a exaktnho, kter by mlo zobrazit pedevm jazykov stav v lokalit zvolen obce. Autorka se zamila spe na celkovou charakteristiku ei ne na "tkovsk" ne (mluvu obyvatel obce Tkov a okol). Jedn se o hledn archetyp a o jazykovdn rozbor hlskoslovn a tvaroslovn a o zznam frekvence uit lexm. irok filozofick zklad (nap. Psmo, studie C. G. Junga, Z. Neubauera a Z. Kratochvla, sbornk AV R k loze intuice ve vd). Autorka preferuje pirozen postup synchronn (prce Halliga a Wartburga) nad historickm (nap. u F. Jlka). Nejedn se o pouh pejet cizch nzor, ale o ucelen pohled diplomantky na svt i na postaven lovka v nm.

Vedouc prce: PaedDr. Zbynk Holub