Toto je záložní verze starého webu Pedagogické fakulty JU (https://old.pf.jcu.cz), která již nebude dále aktualizována.
 
Od září 2022 funguje nový web fakulty na standardní adrese https://www.pf.jcu.cz.

Symbol PF Anotace diplomovch prac - 1998 - Katedra psychologie

Anotace diplomovch prac - 1998

Katedra psychologie

Romana Omerov

Motivace a atribun styl

Diplomov prce vychz zejmna z pojet motivace Deciho a Ryana rozenho Vallerandem. Na skupin 190 student Pedagogick fakulty JU je uinn "prvn pokus" o validizaci esk verze kly akademick motivace. Pedpoklad sedmi subkl nebyl potvrzen. Dimenzionalita byla urovna na zklad exploratorn faktorov analzy. Vnitn konsistence subkl byly odhadovny na zklad Cronbachovch alfa. Vzhledem k odlin dimenzionalit prvn esk verze nebyly zjiovny vztahy k dimenzm atribunho stylu. Vsledky jsou interpretovny zejmna k G-faktoru (vnitn motivace vdt a introjektovan motivace se na tomto prvnm faktoru prolnaj). Dal pokraovn na vvoji tohoto dotaznku, zejmna pro prci s vysokokolky v naich pomrech, bude pokraovat.

Vedouc prce: prof. PhDr. Frantiek Man, CSc.

Barbora achlov

Hodnotov orientace mldee v souasn populaci

V prci bylo vymezeno obdob dospvn ve smyslu biologickch pedpoklad, psychickch zmn, socilnho zaazen a pedevm hodnotov orientace na zklad studia uveden literatury. st prce byla zaloena na vlastnm vzkumu, kde byla pomoc vzkumnch metod zjiovna hodnotov orientace adolescent v souasn populaci, pop. zda me bt naznaena jist predikce. Z vzkumnch metod byl pouit dotaznk, psychohra, porovnn, anketa. Vzkum byl provdn jak na gymnziu, tak i na stedn odborn kole. Na uvedench typech kol byly zjitny a vyhodnoceny urit rozdly, kter vce i mn odpovdaly uvedenm pedpokladm.

Vedouc prce: Mgr. Renata Jandov

Michal er

Agrese v televizi NOVA

V poslednch letech se stle astji polemizuje na tma agrese v masovch mdich a nad jejmi neblahmi dsledky - pedevm na dtskou psychiku. Aktulnost tohoto problmu umocuje fakt, e v souasnosti nechyb televizn pijma tm v dn domcnosti a navc rapidn stoup mnostv nsil v dtskch poadech. Agrese a pohledy na ni ze vech monch strnek vci, hlavn v rmci televiznho vysln stanice Nova, jsou i tmatem tto diplomov prce. Podle zsad pro vypracovn obsahuje teoretick st prce rozbor klovch pojm a reere odborn literatury. Hlavn draz je kladen na vklad jednotlivch teori agrese a na zpsoby negativnho ovlivovn dt a mldee prostednictvm sledovn agresivnho chovn na televizn obrazovce. Praktick st je vnovna klasifikaci agrese pro ely pozorovn v televizi, vbru poad pro dti a mlde (z vyslacho programu TV Nova) a zmapovn jednotlivch vzorc agresivnho chovn v tchto poadech. Patnctidenn vzkum jsem uskutenil 6. 9. - 20. 9. 1997, vsledky potvrzuj pedpoklad vysokho potu ukzek agresivnho chovn v poadech uvedenho typu. Na zklad zskanch daj o frekvenci akt agresivity vyvozuji pedagogickho zvry a pedkldm monosti een problm "televizn agrese" dle nkterch autor.

Vedouc prce: PhDr. Kvtue Dvokov

Marie Marvanov

Rodinn zzem ka s kzeskmi problmy

M diplomov prce se zabv problematikou neukznnch dt. V teoretick sti je rozbor nekzn z rznch hledisek a pojednn o rodinnm prosted. Nsleduje pehled vliv na vvoj lovka. Praktick st je sondou do rodinnho zzem k; vychz ze srovnn experimentln a kontroln skupiny (N = 33). Na zklad provedenho vzkumu byly stanoveny faktory, kter se mohou vznamn podlet na vzniku nekzn.

Vedouc prce: PhDr. Olga Jlkov

Silvie Lexov

Nkter sociln psychologick charakteristiky k ve Zvltn kole

Diplomov prce m spe deskriptivn charakter. V prvn sti jsou shrnuty nkter daje o mentln retardaci a vchov a vzdlvn mentln retardovanch osob. V dal sti jsou uvedeny nkter sociln psychologick charakteristiky mentln retardovanch dt ze zvltn koly ve stotiscovm mst. Zjitn daje jsou uvedeny v tabulkch. Dle je v tto prci popsn konkrtn vzkum nkterch psychickch projev u skupiny dt mentln retardovanch umstnch do zvltn koly ve srovnn se skupinou tzv. "normlnch" dt ze Z. Vsledky jsou opt uvedeny v tabulkch. V zvru je souhrn poznatk zrove s nktermi doporuenmi.

Vedouc prce: PhDr. Olga Jlkov

Lenka Suchantov

Monosti vasnho zachycen specifickch poruch uen

Diplomov prce se zabv problematikou specifickch poruch uen obecn, naznauje nkter souvislosti ve vztahu ke koln zralosti dt. Dle uvd monosti vasnho zachycovn projev svdcch pro SPU, jako vznamn monosti pomoci takto "handicapovanm" km. Druh st informuje o konkrtnm vzkumu dt na zatku prvnho ronku Z vzhledem k vskytu monch obt svdcch pro SPU a obecn i charakteristik koln zralosti. Tit ci byli sledovni i v pololet 2. ronku Z, byl zjitn eventuln progres ve vvoji nkterch psychickch charakteristik u vech, zejmna vak u tch k, kde byl pedpokldan vskyt SPU. Zskan poznatky st do zvr obsahujcch nkter doporuen pro prci uitele, ale i rodiny.

Vedouc prce: PhDr. Olga Jlkov

Hana Dvokov

Postoje student stednch kol k alkoholu a jinm drogm

V souasn dob je toxikomanie aktuln problm. Tento fakt, ale i dal skutenosti usmrnily mj zmr psan diplomov prce, kterou jsem zamila na zkoumn postoj k alkoholu a jinm drogm u student stednch kol v okrese Jindichv Hradec. V teoretick sti uvdm dostupn informace o problematice alkoholu a drog. V praktick sti podvm vsledky przkumu v okrese Jindichv Hradec u k stednch kol a uili ve vku 15-21 let (k tomuto elu jsem si vyhotovila vlastn dotaznk, viz ploha). V zvru uvdm pedagogick zvry, kter vyplynuly z vzkumu a shrnuji nvrhy na preventivn opaten. Clem prce je co nejpesnji zmapovat postoje k uvn alkoholu a jinch drog u mldee v Jindichov Hradci a Teboni a zprostedkovat dostupn informace o problematice alkoholu a jinch drog.
Stanoven hypotz:
Na zklad prostudovanch materil ve sv prce vychzm z tchto pracovnch hypotz:

  1. Pedpokldm, e co se te kodlivho uvn alkoholu a drog u mldee bude v Teboni vt zjem, vce zkuenost a tolerantnj pstup ne u mldee v Jindichov Hradci.
  2. Pedpokldm, e v ppad alkoholu a tabku nebudou rozdly mezi mlde v Teboni a v J. Hradci tak vrazn.
  3. Pedpokldm, e vraznj rozdl mezi Tebon a Jindichovm Hradcem bude v oblasti drog.
Pedpokldm vt vskyt nkterch drog - marihuany. Vzhledem k vtmu zastoupen pivovarnickho prmyslu na tomto okrese lze oekvat vy konzumaci piva zejmna v Teboni.
Zvry pro pedagogickou praxi:
Alkohol: Co se te alkoholu, byly hypotza 1.-2. potvrzeny. V Teboni bylo zaznamenno vt mnostv konzument alkoholu, tolerantnj pstup a postoje k uvn.
Kouen: Vrazn rozdl v potu kuk v J. Hradci a Teboni nebyl zaznamenn. (Hypotza . 2).
Ostatn drogy: Pedpoklad rozdl uvn drog mezi uni a stedokolky, chlapci a dvkami a mlde v J. Hradci a Teboni tak v jejich postojch k drogm se splnil.
Vt vskyt uvn marihuany byl zaznamenn. Pivo podstatn vce konzumuj v Teboni a to zejmna uni. Vechny ti hypotzy, kter byly stanoveny, se v praxi potvrdily.

Vedouc prce: PhDr. Kvtue Dvokov

Vra Slavkov

Przkum rovn informovanosti student S v okrese Pelhimov o problematice drog a drogovch zvislost

Clem m prce bylo zjistit rove teoretickch znalost, kter maj studenti stednch kol v okrese Pelhimov o problematice drog a drogovch zvislost. Vedle faktickch vdomost mne zajmaly jejich zdroje informac. Przkumu se zastnilo celkem 377 student ze esti stednch kol. Ti sdl v Humpolci - Gymnzium dr. A. Hrdliky, Stedn odborn uilit obchodn a Stedn zemdlsk kola. Zbyl stedn koly jsou v Pelhimov - Gymnzium, Stedn prmyslov kola strojnick a Obchodn akademie. Z celkovho potu dotzanch bylo 146 mu (39 %) a 231 en (61 %). lo o studenty poslednch dvou ronk, tj. 4. a 3. u stednch kol, 5. a 4. ronk u Obchodn akademie. Pro zjiovn rovn informovanosti jsem pouila metodu dotaznku. Dotaznk obsahuje celkem 43 otzek. Vsledky jsem zpracovala polokovou analzou pro cel vzorek. Provedla jsem srovnn rovn informovanosti o zneuvn alkoholu a ostatnch drog. V prvn sti m diplomov prce jsou uvedeny hlavn informace o dsledcch zvislosti na jednotlivch nvykovch ltkch. Ve druh sti jsou vyhodnoceny dotaznky a kapitola vnovan protidrogov prevenci. Studenti stednch kol jsou mlo informovni. kola pln svoji preventivn funkci ve zneuvn nvykovch ltek nedostaten. Rodina v tomto smru tak zaostv. Informovanost o problematice zneuvn alkoholu je o nco vy ne rove znalost z oblasti nealkoholovch drog.

Vedouc prce: PhDr. Kvtue Dvokov

Adla Krutinov

Komunikace uitele a adolescentn mldee

Prce se zabv monostmi verbln a neverbln komunikace pi vyuovn na S a SOU. Jednotliv typy komunikace jsou empiricky oveny ve spoluprci s vybranmi uiteli. Jsou zde srovnvny vsledky ze S a SOU jednak z hlediska rznch typ osobnosti a jednak z hlediska koln spnosti k.
Pouit metody: pozorovn, srovnvn, dotaznk.

Vedouc prce: Mgr. Renata Jandov

Jana Vrkov

Postoje k zkladnch kol k alkoholu a jinm drogm

Diplomov prce se zabv aktulnm tmatem souasnosti - postoji k Zs k alkoholu a jinm drogm, nebo studium a zjiovn skutench postoj me pomoci k pochopen fenomnu drog, naznait rizikov oblasti a ukzat smr preventivnho psoben. V prvn, teoretick sti je vymezen pojem postoj a je vnovna pozornost zkladnm negativnm faktorm, kter mohou nesprvn psobit na dospvajcho a jeho postoje. Druh, praktick st vychz z dotaznkovho vzkumu postoj osmi seti k Z, zkoumanch na pozad vlivu zkuenosti osobn i ostatnch, informovanosti, vliv prosted i irch okolnost. Potvrzuje se, e ci siln bagatelizuj uvn alkoholu a rizika s nm spojen jak u sebe, tak i u nejbliho okol. Je znateln siln vliv protialkoholnho veejnho mnn. Aby se tento stav zmnil, je poteba preventivn psobit ji v rodin vhodnou vchovou k individualit, k odpovdnosti, ke zdravmu sebevdom a ivotnmu stylu a tento trend dle upevovat ve kole i obecn ve spolenosti.

Vedouc prce: PhDr. Kvtue Dvokov

Pavla Lakov

Vznam diagnostiky a specilnho pstupu uitele u dt se specifickou poruchou uen

V teoretick sti sv diplomov prce jsem se zamila na charakteristiku jednotlivch specifickch poruch uen, jejich pin, diagnostiky a reedukace podle dostupn literatury. V praktick sti jsem se zamila na dyslexii (poruchu ten). Vypracovala jsem dotaznk, kter jsem zadala rodim dt s SPU na 2. stupni Z a jejich uitelm. Pokusila jsem se za jeho pomoci zmapovat, v jak me byla kterm dtem vnovna pozornost, jak metody npravy byly uvny a s jakmi vsledky. V rozhovorech s rodii jsem se soustedila na jejich hodnocen prce pedagog a jinch odbornk, v rozhovorech s odbornky jsem sledovala obrcenou stranu mince.

Vedouc prce: Mgr. Renata Jandov

Bohumr Machovec

Vznam komunikace v profesi uitele

Tato prce se vnuje problematice a vznamu verbln a neverbln komunikace v profesi uitele. Porovnv jednotliv prvky komunikace a jejich monosti pi een nkterch situac ve kole. Vzkum byl provdn na druhm stupni zkladn koly v Jihlav a Teboni.

Vedouc prce: Mgr. Renata Jandov

Eva Zemkov

Sebehodnocen ka a jeho koln prospch

Diplomov prce je zamena na zkoumn vztahu mezi sebehodnocenm a kolnm prospchem k. Teoretick st se podrobn zabv rznmi aspekty problematiky sebehodnocen a kolnho prospchu. Praktick st prce popisuje proveden vzkum koncipovan na oven hypotz. Zvry prce mohou napomoci budoucm uitelm k lep orientaci tto dleit sousti koln vchovy dt a pstupu k nim.

Vedouc prce: PhDr. Olga Jlkov