MĚSTSKÝ ZNAKBAVOROV

Městečko Bavorov leží při toku řeky Blanice v Bavorovské pahorkatině v nadmořské výšce 446 m asi 8 km jihozápadně od Vodňan v okrese Strakonice. Obcí prochází silnice z Prachatic do Vodňan.

kostel v Bavorově
Bavorov byl založen Bavorem III. ze Strakonic zřejmě na přelomu 12. a 13. století na trase Zlaté stezky. Po Bavorech se stali majiteli obce Rožmberkové. Za jejich vlády získala obec mnohé výsady a práva královských měst a stala se správním městem bavorského panství.

V severozápadní části městečka poblíž náměstí stojí kostel Nenabevzetí Panny Marie. Původně dvoulodní chrám pochází z let 1370 - 1389 a je jednou z nejhodnotnějších gotických církevních staveb v jižních Čechách. Jižní věž kostela byla přistavěna roku 1604. Po požáru, který Bavorov zachvátil v roce 1649, byl kostel přestavěn v trojlodní a začátkem 20. století byl regotizován.
Jižní portál chrámu pocházející z doby před rokem 1389 má figurální výzdobu. Vnitřní zařízení je z druhé třetiny 18. století. Autorství obrazu Nanebevzetí Panny Marie na hlavním oltáři je připisováno Karlu Škrétovi.

Na východním okraji obce je místo zvané Na hradišti. Pahorek byl určený pro stavbu tvrze ve 13. století, stavba však nebyla nikdy dokončena.
Kašna na bavorovském náměstí patří k chráněným technickým památkám.

Asi 7 km západně od Bavorova se nad krajinou tyčí rozsáhlá zřícenina hradu Helfenburk. Ke zřícenině je možné dojít po modré turistické značce přímo ze vsi.


(c) Martin Bílek 1999. All rights reserved.