MĚSTSKÝ ZNAKBLATNÁ

Městečko Blatná je spojováno nejvíce se zdejším stejnojmenným zámkem. Leží v nadmořské výšce 440 m n. m. asi 25 km severozápadně od Písku ve lnářsko-blatenské rybničné kotlině na soutoku říčky Lomnice se Závišínským potokem. Je částí okresu Strakonice.

zámek Blatná
Počátky obce se datují do 13. století. Tehdy tu byl uprostřed močálů a blat (odtud také pochází název) založen opevněný dvorec, u kterého vznikla osada. Ta již byla kolem roku 1300 uváděna jako městečko - městem se Blatná stala až roku 1601. Dějiny města velmi úzce souvisí s historií zámku. Ten vybudovali páni z Rožmitálu, jimž Blatná patřila až do roku 1579. Zejména v období života Zdeňka Lva z Rožmitálu, který se stal na dlouhá léta nejvyšším purkrabím, městečko vzkvétalo.

radnice
Nejvýznamnější památkou města je stejnojmenný vodní zámek, který začal před rokem 1400 budovat Zdeněk z Rožmitálu.
kostel Nanebevzetí Panny Marie Cennou památkou města je pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, vystavěný v blízkosti zámku. Vznikl na místě starší stavby ze 13. století, která do něj byla pojata jako sakristie.
Severně od kostela stojí bývalá hřbitovní kaple svatého Michaela z roku 1515. Je sklenuta sklípkovou klenbou. Do současné barokní podoby byla upravena ve druhé polovině 18. století, kdy byl přistavěn také ambit.

Blatná je označována jako město růží. Známý pěstitel Jan Böhm zde založil tradici jejich pěstování, která u nás nemá obdoby.


(c) Martin Bílek 1999. All rights reserved.