Toto je záložní verze starého webu Pedagogické fakulty JU (https://old.pf.jcu.cz), která již nebude dále aktualizována.
 
Od září 2022 funguje nový web fakulty na standardní adrese https://www.pf.jcu.cz.

Symbol PF Závěrečná zpráva o řešení projektu FRVŠ 1678/2005/F5/a

Závěrečná zpráva o řešení projektu FRVŠ 1678/2005/F5/a
"Příprava nového předmětu - Geografie a historie pohraničí České republiky"

Řešitel: doc. RNDr. Jan Kubeš, CSc.

Spoluřešitelka: Mgr. Karolína Mičková

Cíle řešení

Hlavním cílem projektu byla příprava nového předmětu zaměřeného na problematiku geografie a historie pohraničí České republiky a na související problémy tak, aby studenti učitelství byli schopni následně předávat žákům na základních a středních školách poznatky, zkušenosti a dovednosti týkající se komplexních problémů vývoje společnosti v území ležícím na rozhraní odlišných regionů střední Evropy.

Dílčími cíli, které z cíle hlavního vycházejí, bylo shromáždění podkladů o podobně tematicky orientované výuce na jiných pracovištích (1.), shromáždění existujících a vytvoření dalších podkladů a textů pro výuku předmětu a pro terénní exkurzi (2.), příprava a shromáždění datových souborů a mapových podkladů pro výuku (3.), rozšíření tématického plánu do podoby stručného sylabu předmětu (4.), vytvoření plánu (metodiky) a organizačního zajištění terénní výuky (5.), zadání parametrů předmětu do STAGu (6.), představení předmětu studentům (7.), výuka předmětu (8.).

Postup a způsob řešení

Řešení projektu probíhalo v posloupnosti, která je uvedena v řazení jednotlivých cílů shora a dosažených výsledků a výstupů řešení níže. Postupy řešení v rámci jednotlivých výsledků jsou uvedeny v příslušných přílohách (viz přílohy A až E závěrečné zprávy).

Řešitel a spoluřešitelka projektu připravili pro výuku na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích nový předmět "Geografie a historie pohraničí ČR", který je určen především studentům učitelství zeměpisu, dějepisu a občanské výchovy a studentům neučitelského zaměření studujícím historii, geografii a sociální vědy. Hlavně prostřednictvím terénní výuky v Novohradských horách, v rámci které budou probírána jednotlivá témata dle tématického plánu a sylabu předmětu, se studenti seznámí s problematikou vývoje obyvatelstva, osídlení, zemědělství, lesnictví a krajiny, a to zejména v průběhu 20. století a na počátku 21. století.

Změny řešení proti projektu

Během řešení nenastaly žádné zásadní změny proti předkládanému projektu (viz přihláška projektu).

Výsledky a výstupy řešení (podle jednotlivých cílů projektu shora)

  1. Shromáždili jsme informace o výuce podobné tématiky "geografie a historie pohraničí ČR" na jiných vysokých školách a katedrách. Podrobnější informace jsou uvedené v příloze A.
  2. Shromáždili jsme existujících a vytvořili dalších podklady a texty pro výuku předmětu "Geografie a historie pohraničí České republiky" a hlavně pro terénní exkurzi v Novohradských horách - seznam literatury viz příloha B. Konkrétní položky jsou pro studenty dobře dostupné, můžeme je též zprostředkovat.
  3. Shromáždili jsme a připravili datové soubory a mapové podklady pro výuku předmětu - jsou připraveny databáze o vývoji počtu obyvatel v sídlech Novohradských hor (na české i rakouské straně) a databáze o změnách land use v katastrálních územích na české i rakouské straně Novohradských hor, dále různé mapy a kartogramy. Databáze jsou dostupné na CD na katedře geografie PF JCU, stejně jako různé mapové podklady, které jsou uváděny za seznamem literatury v příloze B.
  4. Rozšířili jsme tématický plán do podoby stručného sylabu předmětu - viz příloha C.
  5. Zpracovali jsme rámcový plán terénní výuky předmětu včetně uvedení informací k organizačnímu a metodickému zajištění akce - viz příloha D.
  6. Předmět byl zanesen do "STAGu" a studenti si ho již na letní semestr akademického roku 2005/2006 zapsali - list předmětu viz příloha E.
  7. Předmět byl představen akademické obci.
  8. Výuka předmětu bude probíhat od letního semestru akademického roku 2005/2006.

Čerpání finančních prostředků

Finanční prostředky z grantu byly čerpány podle plánu - viz grantová přihláška projektu a "Výkaz hospodaření". Řešiteli a spoluřešitelce byly vyplaceny odměny a odpovídající pojištění. Zahraniční cestovné bylo použito na cesty do Gmündu, Freistadtu, Linze a jejich okolí. Domácí cestovné bylo využito na cesty do jednotlivých lokalit české části Novohradských hor tak, aby bylo možné připravit podklady a plán terénní exkurze. Materiál a drobný majetek pořízený z grantových prostředků zahrnuje především kancelářské potřeby, tonery, papíry, spotřební mapy, diskety, CD, busoly a paměťovou kartu do digitálního fotoaparátu.

 

V Českých Budějovicích dne 9. 1. 2006

doc. RNDr. Jan Kubeš, CSc.
Mgr. Karolína Mičková
katedra geografie PF JU