Toto je záložní verze starého webu Pedagogické fakulty JU (https://old.pf.jcu.cz), která již nebude dále aktualizována.
 
Od září 2022 funguje nový web fakulty na standardní adrese https://www.pf.jcu.cz.

Symbol PF Granty ukončené v roce 2007

Granty ukončené v roce 2007

 

GA ČR 405/05/2444
Kultura vyučování matematice

Řešitel: doc. PhDr. Alena Hošpesová, Ph.D.
Spoluřešitel 1: Matematický ústav AV ČR
Spoluřešitel 2: Pedagogická fakulta UK

1.1.2005 - 31.12.2007 (3 roky)
Celkem: 2 105 tis. Kč (679, 718, 708)
(Hošpesová: 121, 122, 117)

Abstrakt. Kulturou matematického vyučování rozumíme soubor charakteristik popisujících procesy, které probíhají při vyučování matematice ve školním prostředí. Výzkum se bude zabývat těmito oblastmi: (a) vymezením a charakteristikou procesů, které tvoří kulturu vyučování matematice, (b) studiem vzájemného ovlivňování se kultury vyučování matematice a procesu nabývání vědomostí, (c) studiem procesů odehrávajících se ve vyučování matematice zaměřeným na to, jak se kultura vyučování vytváří prostřednictvím interakcí a komunikací učitele a žáka/ů, (d) studiem možnosti měnit a rozvíjet kulturu vyučování prostřednictvím vzdělávání učitelů a spoluprací učitelů a výzkumníků. Důležitou oblastí výzkumu bude tzv. akční výzkum, tedy výzkum prováděný zpravidla učiteli ve vlastní třídě na základě potřeb praxe, popř. ve spolupráci s výzkumníkem, a kvalifikovaná didaktická reflexe, a to nejen retrospektivní, ale i jako součást celého průběhu procesu vyučování (přípravě, realizace, hodnocení). Řešení projektu se uskuteční ve dvou úrovních: badatelské a aplikované. Základní metodou výzkumu budou vyučovací experimenty. Podstatná je úzká spolupráce s učiteli, kteří se na přípravě, realizaci a následné analýze těchto experimentů budou podílet. Další úrovní pak bude analýza všech fází přípravy, realizace i reflexe zmíněných experimentů, kterou budou provádět jen výzkumníci. Bude zpracována a publikována studie většího rozsahu shrnující výsledky řešení grantového projektu.

Výsledky: Pojem kultura vyučování matematice byl vymezen jako souhrn zvyků, principů, pravidel, norem a dovedností vztahujících se k (a) cílům vyučování a způsobům, jak se promítají do činnosti učitele ve vyučování, (b) chápání matematiky jako oblasti lidského vědomí promítnuté do výukových obsahů, (c) interakcím učitel-žák, učitel-třída, učitel-kolegové. V těchto oblastech byly z různých úhlů pohledu uskutečněny výzkumy kvalitativní povahy. Byl formulován soubor charakteristik žádoucí kultury vyučování matematiky ve formě principů činnosti učitele při výuce matematiky. Byl analyzován význam profesních kompetencí učitelů ve vztahu ke kultuře vyučování. Byla ukázána zásadní role oborově didaktické kompetence a postavení reflexe jako jedné z kompetencí i jako cesty ke kultivování kompetencí. Byla ukázána stadia vývoje individuální i komparativní reflexe, určen jejich vliv na obohacování kultury vyučování a formulovány podmínky pro uskutečňování společné pedagogické reflexe. Při studiu příčin problémů žáků s propojováním a strukturováním nosných pojmů byly vytvořeny výzkumné nástroje v oblasti aritmetiky, 3D geometrie a relačních struktur. Po analýze výsledků experimentů bylo rozpracováno a se žáky vyzkoušeno několik podnětných prostředí, která umožňují zmíněné příčiny odstraňovat. Tyto výzkumy vedly k výrazné rekonstrukci teorie generického modelu, která nyní umožňuje popis globálnějších vývojových jevů a konstrukci nové edukační strategie vývoje matematického myšlení žáka. Výsledky výzkumu byly rozšiřovány do praxe prostřednictvím studijních materiálů a přednášek pro učitele.

 

GA ČR 525/05/P544
Stanovení a identifikace těkavých látek v silážích

Řešitel: Ing. Štěpánka Chmelová, Ph.D.

1.1.2005 - 31.12.2007 (3 roky)
Celkem: 643 tis. Kč (176, 164, 146)

Abstrakt. Siláže obsahují škálu dosud málo prozkoumaných těkavých látek (oxosloučenin, esterů, fenolů, terpenů), které mohou ovlivňovat vůni a chutnost siláží a případně mohou přecházet do mléka. Projekt bude zaměřen na dva v České republice nejvíce zastoupené druhy siláží - kukuřičné a travní. Cílem projektu bude identifikace těchto těkavých látek v kukuřičných a travních silážích a ověření některých významných technologických faktorů ovlivňujících vznik a výskyt těkavých látek v silážích. Výsledky budou přednostně nabídnuty k publikaci některému mezinárodnímu vědeckému časopisu - pravděpodobně Analytica Chemica Acta a Archives of Animal Nutrition. Výsledky budou také prezentovány na některé mezinárodní vědecké konferenci - pravděpodobně Forage Conservation.

Výsledky: Těkavé látky v travních a kukuřičných silážích byly stanoveny pomocí metody mikroextrakce na tuhé fázi SPME a následné detekci metodou plynové chromatografie v kombinaci s hmotnostním detektorem (GC-MS). Těkavé látky byly izolovány ze vzorků siláží pomocí headspace SPME. Použitím této metody bylo identifikováno 21 těkavých látek, převážně estery těkavých mastných kyselin, terpenické a fenolické látky.Byla vyvinuta rychlá a snadná metoda stanovení karbonylových sloučenin (aldehydů) v kukuřičných a travních silážích. Princip této metody je derivatizace přímo na vlákně pomocí derivatizačního činidla O-(2,3,4,5,6-pentafluorobenzyl/hydroxylamin) hydrochlorid (PFBHA). Touto metodou lze stanovit těchto 8 aldehydů v silážích - acetaldehyd, propionaldehyd, butyraldehyd, isobutyraldehyd, 3-methyl-butyraldehyd, pentanal, hexanal a heptanal.Na základě výše uvedeného shrnutí lze konstatovat, že naprostá většina úkolů vytyčených v původním grantovém návrhu byla splněna. Získané výsledky byly nabídnuty k publikování ve vědeckých časopisech (zejména Chemické listy s IF 0,431 a Animal Feed Science and Technology s IF 1,290) a také prezentovány na třech mezinárodních konferencích.

 

GA ČR 406/05/2431
Pozitivní efekty rozvoje sebekontroly a sebeúcty na snížení nadváhy prostřednictvím jógového tréninku

Řešitel: doc. PaedDr. Milada Krejčí, CSc.

1.1.2005 - 31.12.2007 (3 roky)
Celkem: 684 tis. Kč (294, 179, 211)

Abstrakt. Cílem práce je výzkum pozitivního vlivu sebekontroly a sebeúcty na snížení nadváhy prostřednictvím jógového tréninku. Obezita je chronické onemocnění, které vytváří předpoklady pro vznik a rozvoj řady onemocnění (cukrovka, onemocnění srdce a cév, kloubního a kostního systému, poruchy psychiky). Obezita představuje po kouření druhou nejčastější příčinu úmrtí v dospělém věku v USA. Podobná situace je i v evropských zemích. Závažným problémem se stává obezita i v České republice. Velmi závažná je skutečnost, že celosvětově roste i počet obézních dětí. Podle WHO 80 % obézních dětí zůstává obézními i v dospělosti se všemi zdravotními následky. I když nepomíjíme genetické faktory, je zřejmé, že se na nárůstu hmotnosti podílí především životní styl, nadměrný stres, omezování pohybu, nevhodné stravovací návyky. Naším záměrem je specializovat se ve výzkumu na nový netradiční přístup ke snižování hmotnosti dospělých s nadváhou prostřednictvím navození příznivých změn v sebekontrole a sebeúctě intervenčním jógovým tréninkem. Výzkumný soubor bude utvořen ze vzorku adolescentní populace a vzorku populace dospělých. Celkově budou provedena ve spolupráci s lékaři a psychology somatoskopická a psychologická vyšetření u 400 jedinců.

Výsledky: Výzkumný projekt GAČR 406/05/2431 byl zaměřen na adolescenty, dospělé středního věku a seniory trpící nadváhou či obezitou - 336 probandů (153 mužů, 193 žen) ve věku 21,9±1 u adolescentů, 41,9±7,3 u středního věku a 69,5±5,4 u seniorů. ES tvořilo 176 probandů (78 mužů, 98 žen) and KS 160 probandů (75 mužů, 85 žen). Intervenční jógový program byl vždy 3měsíční. Monitoring: A) Somatická měření: výška, váha, BMI, 10 kožních řas, Body- impedance, sonografie břicha B) Psychologická měření: Sebepercepce zaměřená na změny v sebeúčinnosti, sebekontrole a sebeúctě - dotazník POP, Analýza nutričních a pohybových znaků, pozorování. Jógový intervenční program byl 1× v týdnu prováděn společně ve sportovním centru, v dalších dnech opakován doma. Každé 2 týdny byl cvičební cyklus změnen. Statistika: korelace, Man-Whitney test, one-way ANOVA a Data mining. Signifikantní redukce hmotnosti byla zaznamenána ve všech věkových skupinách ES po skončení intervenčního programu. Signifikantní změny (viz. závěrečná zpráva) byly vyhodnoceny v redukci tloušťky kožních řas poskožního tuku na břišní stěně u ES. Tyto signifikantní výsledky indikují jógový program jako vhodný a účinný ve formě denního tréninku pro redukci obezity a nadváhy, zejm. u komplikací s arteriosklerózou, diabetem, ap. Jógový intervenční program tak může být doporučen pro trenérskou i klinickou praxi. Tento pohybový program mění postoj k Self, harmonizuje a vytváří zdravou identitu. Napomáhá sebekontrole a rozvoji sebeúcty, což jsou důležité předpoklady pro udržení zdravého životního stylu po snížení nadváhy. Námi vytvořený a výzkumem ověřený postup lze jednoznačně doporučit také jako startovní program. V jeho průběhu dojde totiž k optimální redukci hmotnosti organismu a kloubní a svalový systém je připraven pro přijetí dalších pohybových činností, nejlépe aerobního charakteru. Také rozvoj sebedůvěry a sebeúcty a celkový rozvoj pohybové koordinace v průběhu intervenčního jógového tréninku umožňuje lepší zvládnutí následných pohybových aktivit podle volby daného jedince. V tomto směru hodláme v našem výzkumném ověřování dále pokračovat.

 

KJB300460501
Porovnání kvartérního vývoje Novohradských hor a vybraných částí Šumavy

Řešitel: Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČŘ
Spoluřešitel 1: ZČU Plzeň
Spoluřešitel 2: Mgr. Jiří Rypl

1.1.2005 - 31.12.2007 (3 roky)
Celkem: 658 tis. Kč
(Rypl - 74, 39, 39)

Abstrakt. Na Šumavě a v Novohradských horách dosud v minimální míře probíhaly základní a aplikované výzkumy s přírodovědnou tématikou. To také platí o výzkumech geomorfologických. Šumava a Novohradské hory jsou dva samostatné geomorfologické celky, které jsou součástí vyšší geomorfologické jednotky, a to Šumavské subprovincie. Toto území představuje spojující článek mezi alpskou oblastí s předpokládaným rozsáhlým piedmontním ledovcem a kontinentálním zaledněním severní Evropy. Má tedy velký význam ve výzkumu kvartéru, a to i v evropském měřítku. Osvětlení vývoje tohoto území v kvartéru tak přispěje nejen k ověření platnosti geomorfologických metod v několika zájmových územích a k poznání geomorfologie na lokální a regionální úrovni, ale přinese zcela nové poznatky o vývoji reliéfu střední Evropy v širších souvislostech.