interní modem
   
Interní modem se instaluje do volného slotu uvnitř počítače. Nejvíce je využíván slot PCI. Existují však i modemy do slotů ISA, nebo pro rozhraní AMR.
   
Za hlavní výhody interního modemu lze považovat snadnou obsluhu a nižší cenu než u externího modemu. Není nutný žádný externí zdroj napájení, ani další místo u počítače. Za nevýhody lze pak označit nutnost otevření počítače při instalaci a nemožnost jednoduše přenést tento modem na jiný počítač.

interní modem pro sběrnici PCI

 

externí modem
   
Externí modem se připojuje k počítači buď sériovým kabelem, nebo přes rozhraní USB. Modem určený pro sériový port počítače vyžaduje vlastní napájení pomocí adaptéru. S nástupem univerzálního sériového rozhraní USB se začínají objevovat nové typy modemů určené právě pro toto rozhraní. Takový modem již nepotřebuje externí zdroj napájení (adaptér), neboť je napájen přímo z portu USB.
   
Výhoda externích modemů je snadná přenositelnost mezi počítači a možnost kontroly stavu modemu pomocí LED diod na předním panelu. Za největší nevýhody se obvykle považuje cena, nutnost dalšího kabelu pro propojení s PC a umístění další "krabičky" v blízkosti počítače. Navíc modem určený na sériový port vyžaduje jednu volnou zásuvku na adaptér.

externí modem na sériové rozhraní


význam diod externího modemu:

 HS     High Speed    svítí, pracuje-li na plný výkon
AA    Auto Answer    modem odpovídá samostatně na telefonní výzvy
CD    Carier Detect    při komunikaci je úspěšně připojen k jinému počítači  
OH    Off Hook    modem přebral kontrolu nad telefonní linkou
RD    Receive Data    předává data počítači
SD    Send Data    počítač posílá data
TR   Therminal Ready      modem přijal signál Therminal Ready
MR   Modem Ready    má zapojen napájení a je připraven