CD-RW disky

    Přepisovatelné disky CD-RW jsou dalším pokračováním kompaktních disků. Stejně jako u jiných kompaktních disků je jako nosné médium použit drážkovaný polykarbonátový substrát, na kterém je naneseno několik vrstev, z nichž ta nejdůležitější je slitina Ag-In-Sb-Te. Protože princip jejich čtení je shodný s jinými typy CD, i zde se musí využívat různé odrazivosti materiálu. Slitina při běžné teplotě může setrvávat ve dvou stavech - amorfním a krystalickém. Při čtení míst s krystalickou fází laser prostoupí až k reflexní vrstvě a odrazí se, zatímco v místech s amorfní fází se rozptýlí.

    Zápis na CD-RW se provádí laserovým paprskem s vlnovou délkou 780 nebo 650 nm, který ohřeje slitinu aktivní vrstvy na teplotu 500 - 700 stupňů Celsia. Slitina se tak velmi rychle začne tavit a při následném ochlazení dojde k fázové přeměně do amorfního stavu.
   
Mazání média se provádí zahřátím slitiny pod teplotu tání avšak nad krystalizační teplotu (200 stupňů Celsia) po dostatečně dlouhou dobu. Po ochlazení se fáze slitiny navrátí zpět z amorfní do základní krystalické, a médium se chová jako prázdné. Tato technologie opakovaných, teplem vyvolaných změn fáze slitiny Ag-In-Sb-Te se nazývá "Phase Change".

   
Většina vypalovacích programů dovede disk vymazat buď vcelku, což trvá několik desítek minut, nebo je možné za pár minut smazat z disku pouze TOC. Také to způsobí, že se médium chová jako prázdné, avšak data jsou na CD-RW zapsána stále.
   
Následné čtení je stejné jako čtení disků CD-ROM nebo CD-R, jen s tím rozdílem, že čtecí mechanika musí být uzpůsobena k práci s médii s nižší odrazivostí. Touto vlastností jsou vybaveny všechny nově prodávané CD-ROM mechaniky.

ukázka CD-R a CD-RW disků

 

    S CD-RW přišel také nový způsob zápisu. Aby bylo možné použít CD-RW stejně jako disketu, používá se tzv. Packet Writing. Při zápisu touto metodou se nevytvářejí tracky a sessions stejně jako při klasickém zapisování, ale data se ukládají do malých paketů s různou nebo stejnou velikostí (podle typu Packet Writingu). Pakety jsou uzavřeny pouze v bajtech servisních kódů, a proto se výrazně omezují nepříjemné ztráty prostoru na CD při zápisu metodou Multi-session. Jestliže je však potřeba takto zapsané médium číst v klasické CD mechanice, software uzavře paketový zápis do několika sessions běžného zápisu.

   
Disky CD-RW se výborně hodí na dlouhodobé zálohování, neboť garantovaná doba životnosti bývá uváděna nad 30 let. Bohužel však v tomto případě vychází cena uloženého megabajtu dat dost vysoko, a proto je pro dlouhodobé zálohy lepší použít levnější, avšak stejně odolná média CD-R. Na krátkodobé zálohy, případně zálohy, které se musí často nahrazovat novými verzemi, zvlášť s důrazem na možnost čtení v moderních CD-ROM mechanikách, jsou CD-RW disky tím nejlepším řešením.