Mechanika CD umožňuje počítači pracovat s disky CD, na kterých bývají uložena data. Některé mechaniky dovedou CD pouze číst a označujeme je jako mechaniky CD-ROM. Speciální mechaniky (známé jako "vypalovačky") dokáží na disky CD data i zaznamenat, nebo je přepsat novými.
   
Stejně jako existuje několik druhů mechanik, existuje i několik druhů CD médií. Disky CD-ROM lze pouze číst, nelze na ně žádným způsobem zapisovat, ani je přepisovat. Data se na disk ukládají lisováním. Disky CD-R jsou určeny pro záznam dat. Na prázdné médium se data ukládají vypalovací mechanikou. Data lze zapsat pouze jednou, pak již na disku zůstávají trvale uložena. CD-RW disky jsou vyrobeny speciální technologií, která nám dává možnost disk mnohokrát přepsat a tím i odstranit zapsaná data. Zápis i mazání se provádí opět vypalovací mechanikou.

mechanika CD-ROM

 

    Nyní se ale podrobně podívejme na mechaniku CD. Disk se do mechaniky může vkládat více způsoby. Nejčastějším způsobem vkládání disku je v současnosti použití výsuvného podavače. Uživatel na něj položí disk (potištěnou stranou nahoru) a tlačítkem z čelního panelu zasune podavač s diskem do mechaniky. Dalším, zatím málo používaným způsobem je vkládání média do štěrbiny v čelním panelu mechaniky. Po částečném zasunutí disku dojde k automatickému uchopení vnitřním mechanismem a k vložení do čtecího mechanismu mechaniky.
   
Zvláště druhý způsob vkládání disků vyžaduje zvýšenou opatrnost, protože manipulací s nechráněným diskem CD může dojít k jeho mechanickému poškození škrábanci, vrypy, apod. CD-ROM je totiž výrazně citlivější na poškození než hudební CD – nečitelnost malého prostoru na disku (která se u hudební nahrávky projeví sotva znatelným šumem či výpadkem zvuku na zlomek sekundy) může způsobit nepoužitelnost uložených dat.
   
Na čelním panelu většiny mechanik CD-ROM je tlačítko pro vysunutí, případně pro zasunutí média a zvukový výstup pro připojení sluchátek s regulátorem hlasitosti. Některé mechaniky mají navíc ovládání funkcí pro přehrávání, přechod na další stopu, přechod na předchozí stopu. Většina mechanik má také na čelním panelu kontrolku pro indikaci čtení disku CD.

    Zadní strana mechaniky obsahuje všechny potřebné konektory pro připojení k počítači. Najdeme zde napájecí konektor, datový konektor i audiokonektor pro propojení mechaniky se zvukovou kartou. Napájecí konektor má 4 piny a jeho hrany jsou zkosené. Konektor bývá umístěn úplně vpravo při pohledu na zadní část mechaniky. Největším konektorem, který je umístěn hned vedle napájecího, je konektor pro propojení mechaniky a řadiče. Používá se klasický 40-ti pinový plochý datový kabel, jehož druhý konec je zapojen do řadiče HDD.
   
Vedle datového konektoru najdeme konfigurační sekci mechaniky. Zde umístěním propojky (jumperu) nastavíme, bude-li mechanika zapojena jako master či slave. Další konektory jsou určeny pro propojení mechaniky se zvukovou kartou. K dispozici je 4-pinový analogový nebo 2-pinový digitální konektor. Propojením mechaniky CD a zvukové karty získáme možnost přehrávat v mechanice hudební CD stejně, jako v hi-fi věži.