popis myši

   Standardní myš je složena z několika součástí. V první řadě je to kryt, za který myš držíme a pohybujeme jím po stole. Ten je vyroben z plastické hmoty. Na horní straně krytu jsou tlačítka. Tlačítek může být libovolný počet, obvykle se používají dvě. Levé tlačítko se používá pro výběr nebo potvrzování akcí, pravé pro vyvolání kontextového menu nebo jiných funkcí. Většina novějších typů myší je vybavena také tzv. kolečkem, které bývá umístěno mezi tlačítky a slouží pro rolování v dokumentech, nebo i jako třetí tlačítko.
   
Na spodní straně krytu je malá gumová kulička, která se při pohybu myši otáčí. Pohyb kuličky je snímán a konvertován na elektrický signál, který se pomocí kabelu přenáší do počítače. Konektor myši závisí na typu rozhraní, pro které je myš určena. Používá se rozhraní sériové, nebo novější rozhraní PS/2.

 

    princip funkce myši

    Princip funkce myši (převodu pohybu na elektrický signál) je závislý na použitém mechanismu. Nejčastější jsou myši optomechanické. Její princip si nyní vysvětlíme.

   
Vnitřek myši je velmi jednoduchý. Kulička je umístěna ve středu myši. Ve směru osy X a Y jsou umístěny dva válečky, doléhající na kuličku. Otáčením kuličky se pohyb rozkládá na oba válečky. Na konci každého válečku je nalisován malý disk s otvory po obvodu (na obrázku označen jako "utínací kolo"). Na jedné straně disku je zabudován zdroj světla (nejčastěji infračervená dioda), na druhé pak optický senzor. Jak se disk otáčí, infračervené světlo je střídavě propouštěno a blokováno. Tím vznikají záblesky, které optický senzor detekuje a elektronika myši je převádí na elektrický signál. Signál je posílán kabelem do počítače, který jej vyhodnocuje.

 


princip činnosti myši