napájecí konektor AT - ATX
  
Aby vůbec mohla základní deska pracovat a napájet všechny ostatní součásti počítače, je nutné na ni přivést přes napájecí konektor napětí. V minulosti se používaly napájecí konektory typu AT. Tyto konektory byly dva vedle sebe, vždy po 6 pinech. Konektor ATX má všechny vodiče sdruženy do jednoho konektoru, který má dvě řady po deseti pinech. Oba typy konektorů mají bílou barvu.

    
napájecí konektor AT napájecí konektor ATX

 

konektor IDE
   
Pro připojení pevných disků a CD mechanik slouží konektor řadiče IDE. Konektor tvoří dvě řady pinů, celkem 40 pinů. Konektor bývá zhotoven z plastu černé barvy. Pin č.1. je na kabelu označen červenou barvou. Konektor není možné otočit, neboť je opatřen plastovým výliskem. Základní deska počítače obvykle obsahuje dva konektory - primární a sekundární řadič IDE. Na některých deskách se můžeme také setkat s dalším konektorem, odlišné barvy. V tomto případě se jedná o integrovaný řadič, který dovoluje použití vyšší rychlosti přenosu dat.
   
Pokud pevný disk nebo mechanika nemá konektor s odpovídajícím výřezem, platí, že pin č.1. bývá umístěn blíže k napájecímu konektoru mechaniky.

konektor IDE

 

konektor FDD
   
K připojení disketových mechanik používáme překřížený kabel se 34 vodiči. Konektor je opět dvouřadý, se sedmnácti piny v jedné řadě. Na jeden kabel můžeme připojit maximálně dvě mechaniky. Podle jejich umístění na kabelu vzhledem k překřížení pak budou v systému reprezentovány písmeny A nebo B. Konektor řadiče FDD se na desce nachází pouze jeden a je černé barvy.

konektor IDE

 

konektor klávesnice DIN5, konektor myši a klávesnice PS/2
   
Ve starších počítačích se dříve používal k připojení klávesnice konektor DIN5. Tento typ konektoru byl kulatý, s pěti piny rozmístěnými po obvodu. Proti nesprávnému zasunutí byl chráněn vylisovanou drážkou a odpovídajícím výstupkem. Tento typ konektoru se již v nových počítačích nepoužívá a nahradil jej typ PS/2. Konektor má 6 pinů, rozdělených po dvojicích. Uprostřed konektoru je vylisována obdélníková drážka, která jednak brání nesprávnému zasunutí konektoru a také zajišťuje konektor proti nechtěnému vypadnutí. Mezi konektorem DIN5 a PS/2 existuje elektronická kompatibilita, takže je možné použít redukci z jednoho typu na druhý a naopak.
   
Počítačová myš se dříve připojovala na sériové rozhraní COM, ale s příchodem konektoru PS/2 se sériové rozhraní přestává používat. Mezi oběma typy opět existuje kompatibilita, takže můžeme použít redukci. Redukce opět existují obousměrné.
   
Aby uživatel rozpoznal, který konektor je určen pro myš a který pro klávesnici, bývá u každého z nich vždy vyražen symbol zařízení, pro které je určen.

        
konektor klávesnice DIN5 konektor myši a klávesnice PS/2

 

patice procesoru
   
V současné době existuje mnoho typů procesorů. Nejvýznamnějšími výrobci jsou Intel a AMD. Každý výrobce a typ procesoru má svoji vlastní patici. Mezi některými typy patic od firmy Intel existují redukce, které dovolují použít procesor s odlišným typem patice. Patice procesoru lze rozdělit na dva typy. Prvním je typ slot - obsahuje dvě řady konektorů, druhým je typ socket - čtvercová patice, s několika řadami pinů umístěnými po obvodu.

 

paměťové banky
   
Dříve se používaly paměťové moduly SIMM ve dvou verzích. První z nich měla 30 a druhá 72 pinů. Podle typu procesoru a paměťového modulu se paměti musely párovat - tzn. vytvořit takovou konfiguraci, aby odpovídala šířce datové sběrnice procesoru. Proto se paměťové sloty pro SIMMy 30 vyskytovaly po čtyřech a sloty pro SIMM 72 po dvou. Oba sloty byly bílé barvy.
   
Dnes se již tyto zastaralé paměti nepoužívají a nejvíce jsou rozšířeny paměti DIMM. Tento druh pamětí má 168 pinů a instaluje se do banků černé barvy. Počet bank je závislý na možnostech základní desky, obvykle se vyskytují 3, nebo 4.