rozhraní COM - sériový port
  
Sériový port patří mezi nejpoužívanější počítačový port. Počítač obvykle obsahuje dva sériové porty označené jako COM1 a COM2. Sériové porty existují v dvojím provedení - s malým konektorem (9 pinový) a velkým (25 pinovým) konektorem. Rozdíl je pouze ve velikosti konektoru, použito je stejně 9 vodičů. U novějších počítačů naleznete výhradně malé konektory. Na každý sérový port lze připojit pouze jedno zařízení. Maximální rychlost přenosu dat je 115 kb/s.
   
Na sériový port se dříve připojovala myš, dnes se tento port používá pro připojování modemů a dalších zařízení, nevyžadujících vysoký datový tok.

    

sériový port - 25 pinů

sériový port  - 9 pinů

 

rozhraní LPT - paralelní port
  
Paralelní port je relativně rychlý. Jeho konektor je 25-ti pinový, v počítači bývá označen jako LPT1. U paralelního portu existují různé standardy komunikace. Nejpomalejší je standard SPP, který používají některé velmi staré tiskárny. Standardy ECP a EPP umožňují přibližně 10 x větší přenosovou rychlost a podporuje je drtivá většina periferií.
   
Paralelní port je určen zejména pro připojování tiskáren, využívají ho také např. skenery a externí mechaniky ZIP.

    

paralelní port

Centronics - konektor tiskárny

 

 rozhraní USB - univerzální sériová sběrnice
  
Sběrnice USB je poměrně novou záležitostí. Díky USB získáte až 127 portů pro připojení zařízení. Sběrnice plně podporuje technologii Plug & Play. Pouze připojíte nové zařízení za chodu k počítači a během několika vteřin se objeví v systému. Současně se automaticky nainstalují i ovladače. Velkou výhodou USB je jeden kabel pro napájení i data se dvěma navzájem nezaměnitelnými konektory. Maximální délka kabelu mezi dvěma zařízeními je 5 metrů. Další zařízení se dá připojit prostřednictvím periferie, která je již ke sběrnici připojena (pouze má-li výstupní port - např. klávesnice, nebo monitor), nebo přes rozbočovač, zvaný USB Hub. Základní deska disponuje obvykle dvěma konektory USB. Rychlost USB rozhraní je přibližně 1,5 MB/s, což je zhruba desetkrát více, než je rychlost paralelního portu.

    Abychom mohli USB používat, je nutné, aby ho operační systém podporoval. Proto je třeba mít nainstalovány Windows 95 OSR 2.1 s podporou USB, nebo vyšší.
   
Na sběrnici USB se připojují modemy, skenery, nové modely tiskáren a jiná zařízení.

konektory rozhraní USB