Při jakékoliv manipulaci s pevným diskem si musíme uvědomit, že se jedná o jednu z mála součástí počítače, která v sobě obsahuje pohybové ústrojí - rotující plotny a magnetické hlavičky vznášející se velmi nízko nad povrchem. Proto, přestože výrobci do svých disků přidávají různé systémy ochrany proti otřesům, s pevným diskem zacházíme opatrně.

 
správné umístění disku
   
Obecně se předpokládá, že pevný disk bude pracovat v horizontální poloze. Tím samozřejmě není vyloučeno, že by správně nefungoval ve svislé poloze (obzvláště kdyby v ní byl naformátován), nicméně s vodorovným umístěním počítá i kostra skříně počítače. Pevný disk má stejnou šířku jako disketová mechanika - 3,5 palce, takže jej většinou umisťujeme nad, či pod ni. Nezapomeňme však ponechat kolem disku dostatek volného místa kvůli chlazení, otáčením ploten se pevný disk velmi zahřívá, takže umístěním dvou a více disků těsně nad sebe je vlastně zbytečně odsuzujeme ke zničení. K připevnění disku ve skříni použijeme všechny čtyři šrouby které bychom měli dostat při koupi. Jiné, především dlouhé šrouby mohou poškodit desku s logickými obvody uvnitř disku!

připojení disku v počítači  
   
Pevný disk, stejně jako další mechaniky v počítači, se napájí samostatně - kabelem se čtyřmi vodiči vedoucím od počítačového zdroje, konektor má dva rožky zkosené, takže není možné jej zasunout nesprávně. Plochý datový kabel se čtyřiceti vodiči je možné připojit špatně - otočením konektoru o 180 stupňů. Nepsaným pravidlem výrobců pevných disků je zasunutí konektoru tak, aby vodič číslo 1 byl nejblíže konektoru napájení. Vodič číslo 1 je na kabelu označen červenou barvou. Stejná pravidla platí i pro rozhraní Ultra ATA/66, které sice vyžaduje 80žilový kabel, avšak jeho 40 nových vodičů je určeno pouze pro stínění toku dat před rušivými vlivy.

 

konektory pevného disku

    Instalaci pevného disku do skříně počítače si můžete prohlédnout v této videoukázce.