Po instalaci ovladačů se nyní budeme věnovat nastavení grafického adaptéru. Změnou nastavení lze měnit rozlišení, bitovou hloubku barev, obnovovací frekvenci a spoustu dalších věcí.

   Na ploše Windows zobrazíme kontextovou nabídku kliknutím pravým tlačítkem myši. Z nabídky vybereme volbu Vlastnosti. Zobrazí se dialogové okno Obrazovka - vlastnosti. Na první kartě Pozadí si můžeme vybrat, jaký obrázek se nám bude na ploše zobrazovat. Kliknutím na tlačítko Procházet... můžeme zvolit jakýkoliv obrázek. Podporován je formát BMP, při zapnutém Active Desktop pak ještě formát JPG. Způsob umístění obrázku na ploše ovlivníme volbou Zobrazení obrázku. Provedené změny potvrdíme tlačítkem Použít.

 

    Na kartě Spořič obrazovky můžeme zvolit, jaký typ spořiče obrazovky bude použit. Nastavení spořiče provedeme kliknutím na Nastavení..., náhled spořiče zobrazíme tlačítkem Náhled. Pokud nebude počítač po dobu určenou položkou Vyčkat používán, automaticky se aktivuje spořič obrazovky.
   
Tlačítkem Nastavení... ve vlastnostech monitoru zobrazíme další dialog, který umožňuje nastavit možnosti napájení.

 

    V tomto dialogu můžeme ovlivnit dobu nečinnosti, po které se vypne monitor, pevné disky a po které počítač přejde do úsporného režimu. Vybírat můžeme přímo z vytvořených schémat, nebo každou položku změnit podle potřeby.

 

    Karta Vzhled slouží k nastavení barev a písem v systému Windows. Opět je zde možnost vybrat si z předdefinovaných schémat, nebo nebo si vytvořit vlastní.

 

    Nejdůležitější nastavení vlastností monitoru a grafické karty se však nachází na této kartě. V rámečku Barvy lze nastavit bitovou hloubku barev. Zobrazeny jsou všechny možnosti, které daná grafická karta podporuje. Základní nastavení je 16 barev, standardem je True Color (32 bitů).
   
Volba Oblast obrazovky určuje, jaké rozlišení bude použito. Rozlišení závisí na velikosti monitoru, pro patnáctipalcový monitor je vhodné rozlišení 800 x 600 bodů, pro sedmnáctipalcový pak 1024 x 768. Tlačítkem Upřesnit... vyvoláme další možnosti nastavení.

 

    Karta Obecné obsahuje opět několik voleb. Zvolit můžeme Velikost písma. Standardní nastavení je Malá písma. Zatrhnutí položky Zobrazovat ikonu na panelu nástrojů způsobí přidání ikonky do systémové lišty vedle hodin. Pomocí této ikonky můžete potom snadno měnit rozlišení a bitovou hloubku barev.

 

    Karta Adaptér zobrazuje podrobné informace o nainstalované grafické kartě. Tlačítkem Změnit... vyvoláme průvodce aktualizací, který umožňuje aktualizovat ovladače grafické karty. Políčko Obnovovací frekvence slouží ke změně obnovovací frekvence monitoru. Vybírat lze z podporovaných frekvencí.

 

    Na kartě Monitor nastavujeme vlastnosti monitoru. Standardní nastavení není potřeba měnit. Tlačítkem Změnit... opět vyvoláme již známého průvodce aktualizací ovladačů.

 

    Na kartě Výkon nastavujeme použití urychlovacích funkcí grafické karty. Na výběr jsou čtyři možnosti. Možnost Úplná povoluje všechny funkce a je doporučena. Jiné možnosti použijeme pouze v případě, že programy, nebo systém Windows nepracují správně.

 

    Správa barev umožňuje přiřadit monitoru barevný profil. Ten ovlivní barevné zobrazení monitoru.

 

    Další možnosti nastavení jsou závislé na použitém grafickém adaptéru a na jeho ovladačích. Nastavovat lze např. výstup na TV, OpenGL, Direct 3D a další.