Procesor můžeme označit jako hnací motor celého počítače. Na starosti má provádění veškerých programových instrukcí, zajišťuje spolupráci všech periferií a provádí matematické operace.

   Fyzicky je procesor realizován jako velmi složitý integrovaný obvod s mnoha vývody. Existují dvě varianty procesorů - procesory určené pro patice Slot a procesory určené pro patice Socket. Procesory do Slotu mají tvar přídavné karty s vývody uspořádanými do jedné řady. Toto řešení používaly starší procesory Intel Pentium III a Intel Celeron. Procesory určené pro patici Socket mají tvar čtverce, po jehož obvodu jsou umístěny v několika řadách vývody. Patice pro tento druh procesoru disponuje speciálním upínacím mechanismem. Díky němu je možná snadná instalace a odebrání procesoru. Dnes se prakticky vyskytují jen procesory s paticí Socket.
   
Procesor se při práci zahřívá a proto je nutné jej chladit. K tomu používáme různé typy chladičů a větráčků. U některých druhů lze regulovat a snímat počet otáček.

 

procesor pro patici Socket - AMD Duron

 

    Základním parametrem procesoru je bezesporu jeho výkon. Ten je ovlivněn mnoha činiteli, z nichž nejvýznamnější je pracovní frekvence. Udává se  v MHz. Tato hodnota značí, kolik instrukčních cyklů je procesor schopen vykonat za jednu vteřinu. Je užitečné poznamenat, že jeden instrukční cyklus není shodný s instrukcí. Naprostá většina instrukcí je příliš složitá na to, aby mohla být vykonána v jednom instrukčním cyklu a proto je rozložena na dílčí operace. Tyto operace jsou již natolik jednoduché, že mohou být provedeny v jediném instrukčním cyklu. Například instrukce sčítání dvou čísel zabere 4 cykly. Dnešní nejnovější procesory pracují na frekvencích kolem 2 GHz.
   
Dalšími faktory ovlivňujícími výkon procesoru je například velikost primární a sekundární paměti cache, nebo počet aritmeticko-logických jednotek vykonávajících matematické operace.