Trh s procesory v dnešní době ovládají především dvě velké firmy. Jednak je to firma Intel známá svými procesory Pentium, jednak firma AMD, která se snaží Intelu konkurovat. Z dalších výrobců uvedeme např. firmu VIA, její procesory Cyrix však nedosahují parametrů vedoucích firem a proto nejsou příliš rozšířeny. V dalším textu si postupně představíme jednotlivé typy procesorů nejvýznamnějších výrobců.

 

    AMD Duron, AMD Athlon

    AMD přichází s novými procesory postavenými na bázi úspěšných Athlonů. AMD především zmenšila výrobní proces z 0,25 na 0,18 mikronu a provedla některé další úpravy jádra Athlonu. Tou nejdůležitější změnou je integrace L2 cache paměti přímo do jádra procesoru (pracuje na frekvenci shodné s procesorem) namísto původního "vnějšího" umístění v cartridge procesoru. To umožnilo přejít od velkých a relativně drahých procesorů v provedení Slot A k menším a tím také levnějším procesorům ve formě Socket A. To je nová patice určená pro nové procesory AMD.

    V provedení Socket A nabízí AMD dva typy procesorů - Athlon a Duron. Procesory Athlon jsou určeny pro výkonné počítače. Jejich jádro je označováno kódovým jménem Thunderbird, pro obchodní účely však byl ponechán zavedený název Athlon. Mají 128KB L1 cache paměti a 256KB L2 cache paměti, obě taktované na frekvenci shodné s procesorem. Na druhou stranu jsou procesory Duron určeny do levnějších počítačů. Durony mají 128KB L1 cache paměti a 64KB L2 cache paměti. Jak Athlony, tak Durony používají používají instrukce 3DNow!.

   

 

 

    AMD Athlon MP (jádro Palomino)

    Procesory AMD Athlon MP jsou založeny na jádře Palomino, jehož hlavním přínosem je podpora víceprocesorových systémů (SMP).
  
S "obyčejnými" Athlony (jádro Thunderbird) mají mnoho společných vlastností. Jsou vyráběny 0,18 mikronovým procesem, mají 128KB L1 cache a 256KB L2 cache. Zvětšila se pouze plocha jádra ze 120mm na 128mm a počet tranzistorů z 37 milionů na 37,5 milionů. Stále jsou určeny do patice Socket A a lze je použít i ve starších Socket A základních deskách s patřičným updatem BIOSu.

    Kromě podpory SMP mají Palomina o 20% nižší spotřebu energie. Další velmi významnou inovací je podpora instrukční sady 3DNow! Pro, ve které je kromě předchozích instrukcí zahrnuta i podpora SSE instrukcí, kterými disponují Pentium III procesory.

technické parametry:

 

 

    AMD Athlon XP (jádro Palomino)

    Procesory AMD Athlon XP jsou novou generací v řadě oblíbených Athlon procesorů. Vycházejí z jádra Palomino. Přinášejí vysoký výkon ve hrách nebo multimediálních aplikacích jako je střih a kódování videa, vytváření a přehrávání MP3. Jak už název napovídá, je Athlon XP designován speciálně pro vysoký výkon v operačním systému Windows XP. DirectX 8.0 rozhraní Windows XP je speciálně optimalizováno pro Athlon procesory, které byly mimo jiné používány při vývoji Windows XP, takže je zajištěna jejich dokonalá kompatibilita.

    Výkon procesoru není zdaleka určován jen pracovní frekvencí, o čemž svědčí vynikající výkon Athlon procesorů ve srovnání s rychleji taktovanými konkurenčními procesory. Athlony v mnoha benchmarkových testech poráží frekvenčně rychlejší konkurenci. AMD proto přistoupila k označování svých procesorů modelovými čísly. Modelové číslo procesoru Athlon XP nevyjadřuje jeho skutečnou pracovní frekvenci, ale imaginární frekvenci, na které by muselo pracovat staré jádro Athlonu (Thunderbird), aby dosáhlo stejného výkonu. Modelová čísla jsou odvozována ze standardizované série benchmarkových testů. Všechny Athlon XP procesory pracují na 133MHz FSB sběrnici.

    Základem procesorů Athlon XP je QuantiSpeed architektura. Má devítistupňovou paralelní superskalární x86 mikroarchitekturu. Ta zahrnuje tři paralelní jednotky pro výpočty s plovoucí desetinou čárkou, tři jednotky pro celočíselné výpočty a tři jednotky výpočty adres. Obsahuje sadu instrukcí 3DNow! Professional, která se skládá z 3DNow! a SSE instrukcí. To znamená, že Athlon XP procesory dokáží využít i aplikace optimalizované pro Pentium 4.

     Další vylepšení se týkají práce s daty:

technické parametry:

 

 

    AMD Duron 1GHz+ (jádro Morgan)

    Spolu s 1GHz frekvencí s sebou přinesly procesory Duron i nové jádro s kódovým označením Morgan. To je odvozeno od procesorů Athlon XP s jádrem Palomino, což znamená, že nabízí stejné vlastnosti, s výjimkou velikosti L2 cache, která je u Duronů čtvrtinová - 64KB.

    Nové Durony mají devítistupňovou paralelní superskalární x86 mikroarchitekturu. Ta zahrnuje tři paralelní jednotky pro výpočty s plovoucí desetinou čárkou, tři jednotky pro celočíselné výpočty a tři jednotky pro výpočty adres. Obsahuje sadu instrukcí 3DNow! Professional, která se skládá z 3DNow! a SSE instrukcí. To znamená, že procesory Duron s frekvencemi 1GHz a vyšší dokáží využít i aplikace optimalizované pro Pentium 4.

    Další vylepšení se týkají práce s daty:

    I Durony s 1GHz+ frekvencí stále používají patici Socket A, lze je tedy použít na většině starších základních desek (s updatem BIOSu).

technické parametry:

 

 

 

    Intel Celeron (jádro Coppermine)

    Od frekvence 533MHz nahoru mají procesory Celeron jádro Coppermine. Nové jádro přináší vyšší frekvence, přičemž snižuje velikost čipu, jeho napětí a spotřebu a tím také teplo, které procesor vydává.

    Celerony s jádrem Coppermine jsou vyráběny 0,18 mikronovou technologií, mají 32KB L1 cache paměti (16KB data, 16KB instrukce) a 128KB L2 cache paměti běžící na plné frekvenci procesoru. Díky menšímu výrobnímu procesu používají nižší napětí (1,5V) a tak mají i nižší spotřebu energie. Do frekvence 766MHz používají 66MHz sběrnici, od 800MHz výše pak již mají rychlejší 100MHz sběrnici. Jsou vylepšeny o SSE instrukce (MMX jsou samozřejmostí), které se poprvé objevily u Pentium III procesorů. Nové Celerony se tedy od Pentia III odlišují pouze nižší frekvencí sběrnice a poloviční velikostí L2 cache.

    Pro nové Celerony se oficiálně nepoužívá žádné speciální označení, od starších se liší frekvencí. Všechny Celerony s frekvencí 566MHz a vyšší jsou postaveny na jádře Coppermine. Jedinou výjimkou je frekvence 533MHz, ve které existují oba typy, odlišují se písmenkem "A" - Celeron 533 (staré jádro Mendocino) a Celeron 533A (nové jádro Coppermine).

    I když se velikost vlastního jádra procesoru zmenšila, usazují se i nadále do patice Socket 370. Použít se dají ve všech základních deskách s podporou Pentium III FC-PGA nebo s FC-PGA redukcí v deskách se Slotem 1.

technické parametry:

 

 

    Intel Pentium III (jádro Coppermine)

    Procesory Pentium III jistě není potřeba představovat, na trhu jsou již poměrně dlouho a postupně nahrazují své předchůdce Pentium II. Od frekvence 600MHz došlo u procesorů Pentium III ke změně jádra. Dříve používané Katmai je zaměňováno za Coppermine. Všechny procesory Pentium III rychlejší než 600MHz používají jádro Coppermine, od 500 do 600MHz jsou k dispozici jak Pentium III s jádrem Katmai, tak Coppermine.

    Změna jádra spočívá především ve zmenšení výrobního procesu - na rozdíl od 0,25 mikronové technologie Katmai, jsou Copperminy vyráběny 0,18 mikronovou technologií. Ta umožňuje dosáhnout vyššího výkonu, snížit spotřebu a integrovat přímo na čip procesoru L2 cache paměť. Pentium III Coppermine tak používají až 133MHz sběrnici a 256KB L2 cache, pracující na stejné frekvenci jako procesor (on-die).
    J
e samozřejmé, že i Copperminy podporují SSE instrukce zaměřené především na zvýšení výkonu při práci s audio/video a v 3D oblasti. Podporují i dnes už legendární MMX instrukce.

technické parametry:

    Procesory Pentium III existují ve dvojím provedení - SECC2 (klasický Slot 1) a FC-PGA, což je nový design určený pro patici Socket 370, bohužel nekompatibilní se staršími deskami.
   
Procesory určené pro 133MHz sběrnici jsou označovány písmenem "B" a procesory s 256KB L2 cache on-die jsou označovány písmenem "E".

 

 

    Intel Pentium III (patice FC-PGA)

    Procesory Pentium III s jádrem Coppermine v provedení FC-PGA jsou určeny pro základní desky s paticí Socket 370, ovšem příslušná základní deska musí Pentium III podporovat.
   
Pentium III FC-PGA procesory se podobají Celeronům, s tím rozdílem, že vlastní čip je výrazně menší (díky 0,18 mikronovému výrobnímu procesu). Pentium III FC-PGA je také znatelně lehčí než Celeron. Fyzické rozložení pinů je ovšem na obou procesorech stejné.

    Chcete-li použít Pentium III FC-PGA na základní desce se Slotem 1, můžete použít Socket-Slot adaptér. Na většině základních desek funguje tento adaptér bez problémů, Intel však tento způsob nedoporučuje. Nelze proto vyloučit potíže na některých starších základních deskách.

technické parametry:

 

 

    Intel Celeron (jádro Tualatin)

    Procesory Celeron s frekvencí 1,2GHz a vyšší představují již čtvrtou generaci procesorů určených pro levnější trh se stejným názvem - Celeron. Tyto Celerony mají jádro Tualatin, které se objevilo již v řadě procesorů Pentium III. Nové jádro přichází opět se zmenšením výrobního procesu, možností dosáhnout vyšších frekvencí, a to při nižší spotřebě. Procesory Celeron nabízí vynikající poměr cena/výkon s dostatečným výkonem pro všechny běžné aplikace, ať už je to surfování internetem, kancelářské aplikace, hry anebo přehrávání videa.

    Celerony s jádrem Tualatin jsou vyráběny 0,13 mikronovou technologií, mají 32KB L1 cache paměti (16KB data, 16KB instrukce) a dvojnásobně velkou - 256KB - L2 cache paměť běžící na plné frekvenci procesoru. Všechny procesory Celeron s jádrem Tualatin (1,2GHZ a výš) používají 100MHz sběrnici. Podporují MMX a SSE instrukce. Nové Celerony se tedy od Pentium III FC-PGA odlišují pouze nižší frekvencí sběrnice.
  
Jsou určeny pro patici Socket 370, dají se proto použít na základních deskách s paticí Socket 370 s podporou Tualatin procesorů.

technické parametry:

 

 

    Intel Pentium III (jádro Tualatin)

    Jádro Tualatin používané pro Pentium III a Celeron procesory přineslo další zmenšení výrobního procesu a umožnilo tak dosáhnout vyšších frekvencí a přitom snížit napájecí napětí a spotřebu procesoru.

    Pentium III procesory s jádrem Tualatin jsou dostupné na frekvencích 1,13GHZ a 1,20GHz. Vyráběny jsou 0,13 mikronovou technologií. Používají 133MHz sběrnici, mají 32KB L1 cache paměti (16KB data, 16KB instrukce) a 256KB L2 cache paměti běžící na plné frekvenci procesoru. Podporují MMX a SSE instrukce zvyšující výkon především v multimediálních aplikacích.

    Pentium III Tualatin procesory používají signální sběrnici s nižším napětím (1,25V oproti 1,5V), proto nejsou podporovány na starších základních deskách. Jsou určeny do patice Socket 370, vyžadují ale podporu ze strany základní desky.

technické parametry:

 

 

    Intel Pentium 4 (patice Socket 423)

    Intel i nadále zůstal u osvědčeného názvu "Pentium" a novou řadu svých procesorů nazval Pentium 4. Procesory Pentium 4 přinášejí výkonnostní posun směrem nahoru k frekvencím za gigahertzovou hranicí. Používají novou patici označovanou jako Socket 423, podobnou Socket 370, avšak nekompatibilní. Procesor Pentium 4 proto nelze osadit do stejné desky jako Pentium III.

    Procesory Pentium 4 jsou vyráběny 0,18 mikronovou technologií (Pentium III 0,18 mikronovou), mají 8KB L1 cache a 256KB L2 cache. Jejich frekvence začínají na 1,3GHz a postupně porostou. Procesory Pentium 4 jsou založeny na tzv. NetBurst mikroarchitektuře, která nabízí několik nových vlastností:

 

 

    Intel Pentium 4 (patice Socket 478)

    Nový typ procesorů Intel Pentium 4 zmenšuje velikost procesoru, ovšem při zachování stejného jádra (Willamette). Nové Pentium 4 je určeno do nové patice Socket 478, která je znatelně menší a také nekompatibilní se starší Socket 423.

    Procesory Pentium 4 se Socketem 478 je proto nutné osazovat do jiných základních desek než předchozí Pentium 4. Jiné je také uchycení chladiče, který se usazuje do speciálního držáku na základní desce. To usnadňuje umístění chladiče, zajišťuje jeho rovnoměrné dosednutí na procesor a snižuje riziko poškození procesoru.

    Ostatní vlastnosti Pentium 4 (Socket 478) procesorů zůstaly zachovány. Procesory mají 8KB L1 cache a 256KB L2 cache. Jejich frekvence začínají na 1,5GHz a v současnosti dosahují 2 GHz. Procesory Pentium 4 jsou založeny na tzv. NetBurst mikroarchitektuře, která nabízí několik nových vlastností:

 

 

   Intel Pentium 4 (jádro Northwood)

    Nová generace procesorů Pentium 4 s frekvencemi od 2GHz již používá nové jádro s kódovým názvem Northwood. Architektura Northwood je v podstatě stejná jako u předchůdce - jádra Willamette. Hlavním rozdílem mezi nimi je výrobní proces. Zatímco Willamette je vyráběno 0,18 mikrony, jádro Northwood má 0,13 mikronu.

    Zmenšení výrobního procesu procesoru umožnilo umístit do jádra procesoru větší 512KB L2 cache (Willamette má 256KB L2 cache). Dalším přínosem zmenšení je možnost dosáhnout vyšších frekvencí, frekvence Pentium 4 začínají na 2GHz. A v neposlední řadě má menší jádro nižší spotřebu energie, což znamená méně tepla.

    Ostatní vlastnosti Pentium 4 Northwood procesorů zůstaly zachovány. Jsou založeny na tzv. NetBurst mikroarchitektuře, která nabízí několik nových vlastností:

 

 

    VIA Cyrix® III

    Procesory VIA Cyrix® III jsou vyráběny 0,18 mikronovým procesem. Díky tomu mají nižší spotřebu energie (napájecí napětí 1,8 - 1,9V) a méně se hřejí. Procesory obsahují L1 cache o velikosti 128KB (stejně jako Durony), nemají však žádnou L2 cache. Dostupné jsou zatím na frekvencích 500, 533, 550, 600, 650, 667 a 700MHz. 500, 550, 600, 650 a 700MHz verze používají 100MHz sběrnici, 533, 600 a 667MHz verze pak používají sběrnici 133MHz. Pro označení frekvence již není používán PR rating (Pentium Rating - udává, na jaké frekvenci musí pracovat procesor Pentium, aby dosáhl stejného výkonu), takže procesory skutečně pracují na frekvenci uvedené v názvu.
   
Výkonem jsou VIA Cyrix® III procesory vhodné spíše na kancelářské aplikace než na hry a své místo si najdou především v levných sestavách.

technické parametry: