I když je počítačová skříň téměř uzavřena, vniká dovnitř větracími otvory prach. Ten se usazuje na dně skříně a na počítačových komponentách, většinou na ventilátorech a pasivních chladičích. Vrstva usazeného prachu snižuje možnost odvádění tepla a nepříznivě tak působí na životnost komponent počítače. Proto je nutné čas od času počítačovou skříň otevřít a usazený prach odstranit. Prach se usazuje i v počítačovém zdroji. Ten bývá vybaven větráčkem, který nasává nebo vyfukuje vzduch z počítačové skříně a proudem vzduchu ochlazuje části počítače. Vzduch rozvíří i usazený prach, který se potom znovu usazuje na ochranných mřížkách ventilátoru a uvnitř zdroje.

    Pokud chceme usazený prach odstranit, musíme nejprve sejmout kryt počítače. Postup sejmutí se liší dle typu skříně a výrobce. Většinou stačí na zadní straně počítače vyšroubovat několik šroubků a kryt jednoduše stáhnout. Stačí otevřít  jen levý bok skříně při pohledu zpředu. Postup při otevírání PC skříně si můžete prohlédnout v této videoukázce.
   
Pokud je vnitřek počítače hodně znečištěn, použijeme nejprve vysavač. Nikdy se však nedotýkáme hubicí žádné části počítače, protože statická elektřina by mohla vážně poškodit komponenty počítače. Ze stejného důvodu není vhodné čistit vnitřek počítače např. smetáčkem. Prach z povrchu počítačových komponent a větráčků odstraníme pomocí profesionálního spreje se stlačeným plynem. Ten je naplněn suchým plynem pod velkým tlakem. Vždy použijeme dodávaný nástavec. Rozpínající plyn je totiž při výstupu velmi chladný a na ofukovaných součástkách by kondenzovala voda.

    Čistění počítačového zdroje je velmi podobné čistění ostatních komponent počítače. Zdroj je však celý uzavřen v plechovém obalu a tak k čistění musíme použít již zmiňovaný sprej se stlačeným plynem. Pro lepší manipulaci se zdrojem je v některých případech vhodné jej demontovat. Nejprve odpojíme všechny napájecí kabely základní desky a mechanik. Vyšroubujeme několik šroubků držících zdroj a opatrně ho vyjmeme.
   
Sprejem postupně profukujeme větrací otvory tak, aby se prach ze zdroje dostal ven. Očistěný zdroj umístíme zpět do počítačové skříně a přišroubujeme. Také připojíme zpět všechny napájecí kabely mechanik a základní desky.