Monitor vypadá na první pohled jako televizor, ale i když vypadá a pracuje podobně, jsou mezi ním a televizorem rozdíly. Z pohledu uživatele je hlavním rozdílem kvalita obrazu. Vzhledem k tomu, že na monitor se díváme z mnohem kratší vzdálenosti než na televizor, a vzhledem k tomu, že na monitoru musíme bez problémů rozpoznat i malá písmena a body, musí k tomu být uzpůsobena i jeho obrazovka. V dnešní době tedy musí mít monitory za prvé dostatečný počet viditelných bodů, kterému se říká rozlišení, a za druhé nesmí unavovat oči. Monitor je kabelem připojen do grafické karty (také jí nazýváme zobrazovací či video karta), která se nachází uvnitř počítače a která má na kvalitě obrazu také důležitý podíl. Grafická karta se stará o to, aby informace přicházející z počítače dorazily do monitoru co nejrychleji a v dobré kvalitě. Proto ani ten nejlepší monitor, když je připojen na pomalou a nevýkonnou grafickou kartu, nedokáže využít všechny své schopnosti.

    Monitory se vyrábějí v několika velikostech a provedeních. Velikost monitoru se udává v palcích, jeden palec má velikost 2,54 cm. Mluvíme-li o velikosti monitoru, myslíme tím velikost obrazovky, lépe řečeno velikost její úhlopříčky. Proto když slyšíme, že monitor je patnáctipalcový, musíme si uvědomit, že úhlopříčka obrazovky má patnáct palců. Skutečná velikost obrazovky (tedy ta část obrazovky, kterou opravdu vidíme) však bývá o něco menší. Dnes se prodávají monitory s velikostí 14", 15", 17", 19", 20", 21" a lze narazit i na monitory větší. Monitory s 15-ti a 17-ti palcovou obrazovkou jsou levnější a jsou určeny pro domácí a kancelářské použití a monitory větší než 17 palců používají profesionálové pro grafickou tvorbu. V podstatě platí, že čím větší je monitor, tím více bodů dokáže zobrazit. Množství zobrazitelných bodů se nazývá rozlišení a udává se v počtu bodů, které monitor zobrazuje horizontálně a vertikálně.


záření monitorů
   
Monitory jsou sice na rozdíl od televizorů přizpůsobeny sledování zblízka a kvalitou obrazovky a obnovovací frekvencí nepůsobí tak velikou bolest, jako obyčejná obrazovka, avšak monitor vydává záření, které může být uživateli škodlivé. Vznikla celá řada standardů a norem, které omezují záření obrazovky a  škodlivé vlivy monitoru vůbec. Nejznámější z nich je pravděpodobně Energy Star – EPA, monitory však bývají označeny také značkou MPR II, TCO 95, nebo TCO 99. Všechny tyto normy zajišťují, že uživateli nehrozí ze strany monitoru bezprostřední nebezpečí újmy na zdraví. Stále však platí, že čím kratší dobu strávíme před monitorem, tím menší únavě, bolesti očí nebo hlavy se vystavujeme.

            
značka Energy Star značka TCO 99


frekvence a rozlišení
    Naše oči jsou závislé na tom, jak rychle dokáže monitor vykreslit obraz. Při pomalém vykreslování obraz bliká. Proto je nutné používat monitor s vyhovující vertikální i horizontální obnovovací frekvencí. Čím vyšší jsou tyto hodnoty, tím kvalitnější je monitor. Za ergonomickou je považována frekvence 75 Hz, nižší hodnoty jsou pro delší práci s počítačem nepřípustné. Vertikální i horizontální frekvence jsou závislé na použitém rozlišení - čím vyšší rozlišení, tím více bodů musí monitor vykreslit a tím je menší frekvence.