Symbol PF Mikulášské fyzikální badatelské odpoledne na PF JU (projekt scienceZOOM2)

Mikulášské fyzikální badatelské odpoledne na PF JU

(projekt scienceZOOM2)

 

Nadšení zájemci o fyziku a technickou výchovu z řad žáků ZŠ a současně členů Klubu malých debrujárů z Domova dětí a mládeže v ČB se 5. 12. podruhé sešli na půdě PF JU v rámci realizace mikulášského fyzikálního badatelského odpoledne na téma "Jak pracují stroje 2?"

V rámci druhého fyzikálního badatelského odpoledne s dětmi pracovali dva členové Katedry aplikované fyziky a techniky - PaedDr. Bedřich Veselý, Ph.D., a Pavel Čejka.

Pod vedením pana Čejky děti vyráběly vlastní vánoční ozdoby ze dřeva. Nejdříve se seznámily s přípravou materiálu na výrobu vánočních ozdob. Viděly, jak se řeže na okružní a pásové pile, jak se hobluje na protahovací frézce a brousí na pásové brusce. Poté si vybraly tvar ozdoby, překreslily jej na polotovar, připravily si dílce na vyřezání, opracovaly je pilníkem a brusným papírem. Nezapomněly ani na konečnou úpravu - nalakování či nastříkání barevným sprejem.

S dr. Veselým se mladí fyzici v dílně naučili:
- jak se řežou závity,
- jak se provádí vroubkování povrchů,
- jak se pozná podle barvy a tvaru jisker kvalita železných technických materiálů,
- jaké nástroje se používají při soustružení,
- jaké nástroje se používají při frézování,
- jak upínáme při soustružení (sklíčidlo, kleština atp.),
- jak upínáme při frézování (svěrák, upínky atp.).

Za možnost uskutečnit tuto akci děkujeme Mgr. Radovanu Mikešovi ze ZŠ Nerudova a paní Ing. Miroslavě Čermákové z DDM v Českých Budějovicích, která možnost zúčastnit se programu projektu scienceZOOM2 na Katedře aplikované fyziky a techniky s nadšením vítá.

Na mladé fyziky se budeme opět těšit 12. 12. 2014.