Symbol PF Jak se stát tvořivým učitelem? Tisková zpráva z Roadshow

Jak se stát tvořivým učitelem?

Tisková zpráva z Roadshow

Dne 6. prosince 2013 se na Gymnáziu Česká a olympijských nadějí v Českých Budějovicích uskutečnila Roadshow projektu scienceZOOM.

Cílem Roadshow PF s názvem "Jak se stát tvořivým učitelem" je interaktivní a atraktivní představení učitelské profese.

 

Roadshow lektorovali odborní asistenti z Katedry pedagogiky a psychologie - PhDr. Iva Žlábková, Ph.D. a Mgr. Luboš Krninský, kteří se mj. zaměřují na pedagogickou komunikaci, obecnou didaktiku a problematiku učitelské profese.

Studenti Gymnázia Česká a olympijských nadějí si na začátku Roadshow zahráli hru "Evoluce učitele", v jejímž průběhu se zábavnou formou seznámili s odlišnými pojetími učitelského povolání. Od středověkého učitele se mnozí studenti - přes Komenského a tzv. herbatovce s pomyslnou rákoskou v ruce - v evoluční příčce vyšplhali až k učiteli 21. století.

Následovala aktivita studentů ve skupinách "kreslení obrázku". V každé skupině byl určen jeden "učitel", který dostal jednoduchý obrázek. Jeho úkolem bylo předat ostatním studentům ve skupině takové pokyny, aby byli schopni obrázek nakreslit, aniž by jej viděli. V závěrečné reflexi studenti sdělovali své dojmy z role učitele i z rolí žáků. Obě strany uznaly, že není snadné vysvětlovat novou látku a že to, co se zdá být zcela jasné, může být pro druhého naprosto nesrozumitelné.