Požadavky k přijímacím zkouškám

ČJCsn

Učitelství pro 2. stupeň základních škol se specializací český jazyk jako druhý jazyk

PS – 2 roky

 

Kontakt na katedru

Oddělení českého jazyka a literatury KSJL PF JU, Dukelská 9, České Budějovice

 

Garant přijímacího řízení

PhDr. Milena Nosková, Ph.D., e-mail: noskova@pf.jcu.cz

 

Charakteristika studijního oboru/programu/specializace

Obor je určen především absolventům bakalářského studia v rámci studijního programu Specializace v pedagogice – bakalářského oboru Český jazyk a literatura se zaměřením na vzdělávání – nebo absolventům bakalářského studia s jiným názvem, ale srovnatelného obsahu, které bylo absolvováno na VŠ v ČR.

Absolvent získává teoretické a praktické základy pro učitelství na druhém stupni ZŠ. Těžiště pregraduální přípravy je v oblasti pedagogicko-psychologické, oborové a oborově didaktické ve dvou aprobačních předmětech.

Teoretická i praktická příprava směřuje k vytváření základních pedagogických kompetencí absolventa, které jsou nezbytné k úspěšnému výkonu učitelské profese, včetně její tzv. pomáhající funkce. Požadavky na výstupní kvality absolventů je možno specifikovat do kategorií:

Studijní program formuje absolventa, podporuje jeho flexibilitu a kreativitu, aby byl po nástupu do praxe schopen realizovat vlastní pojetí výuky a byl otevřený vůči změnám v kurikulární politice.

 

Profil absolventa

Absolvent získává teoretické a praktické základy pro učitelství na druhém stupni ZŠ.

Absolvent dosáhne úspěšným absolvováním uvedeného studijního programu, vypracováním diplomové práce, státními závěrečnými zkouškami z integrovaných pedagogických a psychologických disciplín a z odborných předmětů a jejich didaktik naplnění profesního standardu umožňujícího působení na ZŠ.

 

Další podmínky pro přijetí

Uchazeči vykonají písemnou přijímací zkoušku v rozsahu státní závěrečné zkoušky bakalářského studijního programu oboru Český jazyk a literatura se zaměřením na vzdělávání akreditovaného na Pedagogické fakultě JU.

Přijímací zkouška je písemná a má podobu testu, který obsahuje část lingvistickou a část literární v rozsahu státní závěrečné zkoušky bakalářského studijního programu. U každé otázky jsou nabídnuty tři až čtyři odpovědi, z nichž pouze jedna je správná.

Na základě výsledků písemné přijímací zkoušky bude ze všech uchazečů sestaveno pořadí podle počtu dosažených bodů.

 

Další důležitá sdělení uchazečům

Obecná pravidla přijímací zkoušky naleznete zde

Podmínkou pro přijetí (vztahující se k předchozímu studiu) je dále absolvování:

 

Doporučená literatura k přípravě na přijímací zkoušku

Havránek, B., Jedlička, A. Stručná mluvnice česká. Fortuna 2002.

Voisine-Jechová, H. Dějiny české literatury. H+H, Jinočany 2005.