Historie fotoaparátů

 

    Přístroj známý jako temná komora či camera obscura se stal se oblíbenou pomůckou malířů už od doby Leonarda da Vinci, neboť soustava čoček uvnitř tohoto přenosného zařízení vrhala na skleněnou vybroušenou desku odraz, podle něhož mohl umělec kreslit.

 Téhož principu používal od roku 1816 Francouz Joseph Nicéphore Niepce při svých pokusech při vytvoření fotografie. Úspěch se dostavil až po deseti letech v roce 1826. Tento rok se uvádí jako datum vynálezu fotografického přístroje (v St-Loup-de-Varennes ve Francii). Niepcův přístroj se skládal ze dvou dřevěných skříněk. V jedné byly čočky ve druhé skleněná deska (matnice). Aby se vzdálenost mezi oběma skříňkami mohla měnit podle potřeby na zaostření, byly obě spojeny měchem.

Niepcovým konkurentem a partnerem byl Louis Jacques Mande Daguerre, který roce 1839 zhotovil první snímek tzv. daguerrotypií. Tentýž rok se začal prodávat první fotografický aparát vyrobený Alphonsem Girouxem a každý exemplář nesl Daguerrův podpis. V roce 1835, pořídil svůj první fotografický snímek i aparát anglický soukromý badatel W. H. Fox Talbot. Použil aparát založený na stejném principu jako camera obscura, měl však velmi malé rozměry, přibližně 6 cm. Jeho manželka říkala tomuto primitivnímu zařízení “past na myši”.

blair.jpg (42997 bytes)
Cincinnati Reversible Back Camera z roku 1889, 5x7", pův. cena 28 dolarů
 

Vývoj fotoaparátu šel poměrně rychle kupředu, ruku v ruce s vývojem vlastní fotografie. V roce 1888 vyrobila firma Eastman Dry Plate Company v Rochestru ve státě New York přenosný fotoaparát značky Kodak. Prvním sloganem firmy bylo “Vy stisknete spoušť, my uděláme ostatní.” Na tehdejší dobu to bylo něco neuvěřitelného, neboť kdo tehdy fotografoval, musel být téměř chemikem. Ve své podstatě to však byl pouze obchodní trik, nikoliv technická novinka: přístroj byl vybaven svitkem papíru na 100 fotografií, po jejichž exponování se přístroj poslal firmě, která zhotovila fotografie a společně s přístrojem zaslala zpět. O rok později představil Kodak první celuloidový svitkový film a v roce 1896 už vyrobil 100 000 kus. V roce 1900 začala výroba fotoaparátu Kodak Brownie, který se prodával za neuvěřitelný 1 dolar a tak byl lehce přístupný.

brownie.gif (14209 bytes)
 

Tak byly položeny základy moderní fotografie. Na jejím principu se během vývoje změnilo jen velmi málo, vznikla však řada firem, jejichž přístroje se ve světě fotografie staly pojmem. V roce 1924 to např. byla firma Leitz, která přišla na trh s fotoaparátem Leica na tzv. kinofilm, tj. 35 mm film. Vzhledem k malým rozměrům filmu se tento přístroj stal velice oblíbený, zejména mezi novináři-dokumentaristy. V roce 1947 představuje Edwin Herbert Land tzv. instantní film a zakládá Polaroid Land Company. Ve fotoaparátu této značky je negativ v něm vyvolán chemikálií uvolněnou ihned po expozici, takže snímek je okamžité hotový.

1947peelshotsmall.jpg (5396 bytes)
Edwin Herbert Land předvádí svůj vynález "instantní" fotografie: za 1 minutu po exponování
 

V 70. letech začal Kodak vyvíjet “bezfilmový” fotoaparát. Avšak teprve po 20. letech se objevily první komerční digitální přístroje. I když kvalita snímků běžně nemůže soupeřit s “filmovými” fotoaparáty, pro běžné potřeby vyhovují a pro práci s počítačem a internetem jsou téměř nepostradatelné.