Plotna pevného disku a disketa mají mnoho společného. I disketa je rozdělena do soustředných kružnic, kterým říkáme stopy. Tyto stopy jsou pak děleny na jednotlivé sektory.

     Při záznamu dat na disketu se využívají obě strany média. Disketová mechanika má proto dvě čtecí/záznamové hlavy, pro každý povrch jednu. Podobně jako u pevného disku jsou hlavy uchyceny na jednom závěsu a nemohou se pohybovat nezávisle na sobě. Hlavičky však neleží přímo nad sebou, ale horní je oproti spodní posunuta o několik stop směrem dovnitř. Poháněny jsou malým krokovým motorkem a mohou se pohybovat směrem dovnitř a ven, a to pouze přímočaře a ve směru tečny ke stopě. Přitom se hlavy vždy nastavují nad požadovanou stopu.
   
Hlavy jsou vyrobeny z měkké železné slitiny, ve které jsou zality elektromagnetické cívky. Přitom každá hlava je vlastně složena ze tří dílčích hlav. Uprostřed se nachází hlava pro čtení a zápis, na obou okrajích pak hlavy pro mazání.


    Metoda používaná pro záznam se nazývá tunelové mazání (tunnel erasure). Při záznamu dat do stopy hlavy pro výmaz mažou obsah vnějších pásů stopy a zanechávají tyto pásy na disketě čisté. Díky tomu jsou data v každé stopě zapsána jen do jakéhosi přesně definovaného tunelu. Tento způsob záznamu zabraňuje vzájemné interferenci mezi jednotlivými stopami - data zaznamenaná v jedné stopě nejsou během záznamu do stopy sousední v důsledku interference narušena. Pokud by data byla zaznamenávána až k samému okraji stopy, objevovaly by se problémy.
   
Samotný záznam probíhá tak, že do čtecí/záznamové cívky je poslán elektrický impuls. Ten způsobí vznik elektromagnetického pole, které zmagnetuje povrch média. Čtení probíhá přesně opačným způsobem. Při pohybu hlavy nad povrchem média se změnou magnetického toku naindukuje v čtecí/záznamové cívce napětí, které je poté převedeno na binární hodnotu.

   Obě hlavy jsou k povrchu diskety přitlačovány silou pružin a vyvíjí tak na povrch malý tlak. To znamená, že hlavy jsou při čtení a zápisu v přímém kontaktu s povrchem diskety. Protože se disketové mechaniky otáčejí pouze malou rychlostí (300 ot/min), nezpůsobuje vznikající tlak žádné velké problémy se třením. V důsledku přímého kontaktu mezi hlavami a povrchem diskety dochází k usazování oxidů na hlavách. Tyto nečistoty pak mohou být z hlav odstraněny při pravidelné preventivní údržbě pomocí čistící diskety.
  
Z hlediska správnosti čtení a zápisu je velmi důležité, aby došlo k přímému kontaktu mezi hlavami a povrchem média. Je tedy jasné, proč je nutné s disketami pracovat velmi opatrně a proč je nutné zabránit jakémukoliv znečistění či dotýkání se povrchu diskety.