Datum akce: 11. 10. 2019

Název: Jak učit programování na 2. stupni ZŠ.

Místo: Pedagogická fakulta, budova v Jeronýmově ulici.

V poslední době se stále více hovoří o tom, že programování se v horizontu několika málo let stane základní součástí školské informatiky. Nabízíme Vám, abyste se v jednodenním kurzu, který proběhne v pátek 11. října 2019 na Pedagogické fakultě v budově v Jeronýmově ulici dopředu seznámili s tím, jak učit základy programování.

Scratch (scratch.mit.edu) je moderní programovací prostředí vhodné pro žáky od 1. stupně ZŠ. V rámci projektu PRIM (www.imysleni.cz) vznikly učebnice pro výuku programování v tomto prostředí pro cca 7. ročník ZŠ, které jsou zdarma ke stažení. K této učebnici pořádáme školení, které povede přímo její autor.

 

Začneme od úplného začátku a budeme se postupně seznamovat s taji programování ve Scratchi 3.0. Budeme zkoušet, objevovat, diskutovat. Naprogramujeme postavy, aby nás poslouchaly, aby kreslily, mluvily, tancovaly. Začneme od spojování bloků, opakování příkazů přes tvorbu vlastních příkazů k podmínkám, objektům a spouštění událostí. Budeme pracovat se stejnými pracovními projekty, jako pracují žáci při výuce. Jako doplněk přijdou metodické rady, jak programování tuto věkovou skupinu žáků učit a jak učebnici dobře využít.

DALŠÍ INFORMACE včetně ceny a online přihlášení najdete na https://czv.jcu.cz/cs/kurzy-pro-verejnost/kurz?id=12644

 

Učebnice je zdarma ke stažení: https://imysleni.cz/ucebnice/programovani-ve-scratchi-pro-2-stupen-zakladni-skoly

 

DŮLEŽITÉ: Na toto školení BUDE NAVAZOVAT programování pro mírně pokročilé ve Scratchi hned následující pátek 18. října 2019. Školení pro pokročilé bude začínat tam, kde skončí toto školení pro začátečníky, takže za oba dny projdeme látku celé učebnice. Na školení pro pokročilé je třeba se registrovat zvlášť (https://czv.jcu.cz/cs/kurzy-pro-verejnost/kurz?id=12181 – nenechejte se překvapit zvláštním názvem školení „Informatika bez počítače a robotika na 2. stupni ZŠ“ – je to ono) . Předpokládané vstupní znalosti pro pokročilé je: opakování s podmínkou ukončení, vlastní bloky, události, práce s více postavami, posílání zpráv.