Toto je záložní verze starého webu Pedagogické fakulty JU (https://old.pf.jcu.cz), která již nebude dále aktualizována.
 
Od září 2022 funguje nový web fakulty na standardní adrese https://www.pf.jcu.cz.

Symbol PF Zpráva o realizaci projektu MŠMT 672/2005

Zpráva o realizaci projektu MŠMT 672/2005

Název projektu: Náběh realizace nového bakalářského studijního oboru "Cizí jazyky pro evropský a mezinárodní obchod - francouzský jazyk"

Řešitel: doc. PhDr. Jitka Radimská, Dr. (e-mail: radji@pf.jcu.cz)

 

Obecná charakteristika projektu

Studijní obor Cizí jazyky pro evropský a mezinárodní obchod - francouzský jazyk (FJEMO - 7310R238, spec. 1) byl koncipován v rámci studijního programu Filologie na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích v rámci rozvoje bakalářských studijních programů jako výraz podpory realizace Boloňské deklarace. Svým pojetím reagoval na vstup České republiky do EU, který se odrazil ve zvýšené poptávce po jazykově dobře vybavených a vysokoškolsky graduovaných odbornících se znalostmi obchodního práva a sociální geografie ČR i příslušné regionální oblasti. Studijní obor, připravený v roce 2003 za využití prostředků z rozvojového programu na podporu a rozvoj vzdělávací činnosti veřejných vysokých škol MŠMT 27/2003, byl úspěšně akreditován v roce 2004 (č. 28113/2004-30; platnost akreditace do 10. 11. 2008). V akademickém roce 2005/2006 studium řádně zahájilo 23 studentů.

Studijní obor FJEMO umožňuje absolventům získat během studia odborné jazykové kompetence v oblasti aplikované filologie (francouzština jako hlavní jazyk, angličtina jako povinně volitelný druhý jazyk, další cizí jazyk podle výběru studenta), evropského práva, obchodního práva v ČR a frankofonních zemích, sociální geografie ČR a vybraných regionálních oblastí. Studium předpokládá spolupráci s podniky z dané jazykové oblasti, které mají zahraniční zastoupení v České republice. Ta bude realizována ve vyšších ročnících v rámci praxe. Počítá se rovněž s přímou smluvní spoluprací se zahraničními partnerskými univerzitami v rámci bilaterálních dohod Sokrates-Erasmus a s možností volby studia k dvojímu diplomu na univerzitě Bretagne-Sud ve francouzském Lorientu. Studium je koncipováno tak, aby absolvent mohl nejen najít uplatnění ve sféře moderní komerční praxe či ve státní správě, ale zároveň získal všechny odborné předpoklady k dalšímu studiu v navazujících programech magisterského stupně, a to jak na tuzemských, tak na zahraničních univerzitách či vysokých školách různého zaměření.

Typ studijního programu: bakalářský
Forma studia: prezenční
Standardní doba studia: tři roky
Způsob ukončení studia: státní bakalářská zkouška, obhajoba BP

Studium francouzského jazyka je rozděleno na část obecnou a odbornou. Studium každé části je třísemestrální a je vždy zakončeno soubornou zkouškou. Odborné předměty jsou soustředěny do bloků Geografie (sociální, regionální) a Právo (obchodní, mezinárodní, evropské), které jsou zároveň předměty státní závěrečné zkoušky. Širší společenskovědní základ je obsažen zejména v nabídce povinně volitelných předmětů, stejně jako specializační jazykové disciplíny. Vymezení výstupních znalostí a dovedností - všeobecných, odborných a speciálních je dáno příslušnou legislativou a z ní vyplývajících ustanovení studijního řádu PF JU platných pro tento typ studia. Studijní plány a další podmínky studia jsou k dispozici na www.pf.jcu.cz

 

Zdůvodnění

Akreditovaný studijní obor FJEMO rozšiřuje jazykovou nabídku jednooborových filologických studijních oborů na Pedagogické fakultě JU a umožňuje zvýšení efektivity výuky propojením části odborných přednášek v českém jazyce s nabídkou ve stávajících nefilologických oborech. Kvalifikační připravenost absolventů a míra jejich profesní adaptability na podmínky a požadavky praxe jsou dány jak odborným zaměřením studia, tak širším pojetím obecně vzdělavatelného základu. Studium poskytuje mezioborový vhled a znalosti i dovednosti nezbytné pro nižší a střední úroveň řízení. Získané jazykové kompetence a odborné znalosti práva a sociální geografie absolventům umožní na odpovídající úrovni komunikovat ve třech cizích jazycích v oblasti obchodu a práva. Katedra romanistiky má s bakalářským programem tohoto zaměření již několikaletou zkušenost. Při jeho koncipování byla zohledněna nejen potřeba nabídky a poptávky na trhu práce, ale i demografický vývoji populace v České republice a efektivita výuky. Podporu celému projektu vyjádřilo Velvyslanectví Francouzské republiky v Praze a CEFRES.

 

Zdůvodnění dílčích změn

Záměr byl koordinován s celofakultním projektem restrukturalizace všech stávajících studijních programů a oborů. Byla zohledněna potřeba zpřístupnit studentům nové komunikační technologie, proto byly zakoupeny předměty, které to umožňují (počítač, tiskárna, DVD přehrávač).

 

Hlavní sledované cíle

  1. Zabezpečení výuky v rámci jmenovaného bakalářského programu s ohledem na maximální efektivitu pracoviště, které je garantem oboru: přidělené prostředky na mzdy ve výši 75.000,- Kč; čerpání: mzda pro odborného asistenta Mgr. a Mgr. Ivo Petrů (francouzský jazyk, české a evropské právo) od 1. 9. do 31. 12. 2005 dle skutečnosti, včetně odměn do výše rozpočtu.
  2. Zřízení počítačové pracovny pro studenty s možností samostatné práce a s důrazem na mezioborové a aplikované pojetí studia.
  3. Zpřístupnění internetu pro studenty s ohledem na spolupráci se zahraničními partnery, zejména Jihobretaňskou univerzitou ve francouzském Lorientu a s cílem prohloubit jazykovou i odbornou přípravu a umožnit společné vedení bakalářských prací.
  4. Nákup odborné literatury pro přípravu jazykových i odborných seminářů.
  5. Příprava výukových materiálů tak, aby byly dostupné pro všechny studenty

 

Vyúčtování vynaložených finančních prostředků

Rozpočet byl dodržen ve všech položkách, nedošlo k přečerpání celkové částky. Odborná literatura byla nakoupena u nás i v zahraničí, knihy byly řádně zapsány v knihovně PF a jsou k dispozici jak učitelům, tak studentům (Seznam zakoupených knih v příloze 1). Rozpočet projektu byl vynaložen smysluplně, čerpání bylo podloženo patřičnými doklady a dílčími zprávami a bylo konzultováno se zástupci vedení PF.

 

Čerpání

Mzdy 75 180,- Kč
Odvody na sociální a zdravotní pojištění 26 313,- Kč
Nákup odborné literatury 10 000,- Kč
Spotřební materiál-papír 4 693,- Kč
Oprava kopírky 6 594,- Kč
1 počítač + software 17 393,- Kč
1 tiskárna 5 936,- Kč
1 přehrávač DVD 2 018,- Kč
Office 2003 1 873,- Kč
CELKEM 150 000,- Kč

 

Přehled čerpání finanční dotace (v tis. Kč)

Kapitálové
finanční
prostředky
  Celkové
náklady na
řešení
projektu
Z toho
dotace ze
st. rozpočtu
(ukazatel I)
Celkem    
Z toho Dlouhodobý nehmotný majetek (SW, licence)   0
Samostatné věci movité (stroje, zařízení)   0
 
Běžné
finanční
prostředky
  Celkové
náklady na
řešení
projektu
Z toho
dotace ze
st. rozpočtu
(ukazatel I)
Celkem   150
Z toho Mzdy   75
Pohyblivé složky mzdy   0
Odměny dle dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr   0
Odvody na sociální a zdravotní pojištění   26
Drobný majetek   34,4
Materiální náklady   14,6
Služby a náklady nevýrobní povahy   0
Cestovní náhrady   0
Stipendia   0
 
Celkem (běžné a kapitálové) finanční prostředky ze státního rozpočtu (ukazatel I) na řešení projektu 150

 

V Českých Budějovicích dne 12. 1. 2006

Zpracovala: doc. PhDr. Jitka Radimská, Dr.