Dopis, který dojímá a potěší zároveň

Studenti katedry germanistiky PF JU napsali dopis naší paní děkance, která nám dovolila, abychom se s ní o dojemná slova podělili všichni. Děkujeme studentům a jejich pedagogům!

Vážená paní děkanko,

jako studenti 3. ročníku bakalářského studia germanistiky bychom rádi vyzdvihli práci vyučujících naší katedry, a to paní Susanne Meador, MA, a pana PhDr. Martina Junge, M.A, B.A.

Žijeme v 21. století, na „starém kontinentu“ a v oblasti, kde více jak 75 let nebyla válka… Války jsou staré, jak lidstvo samo – válčilo se z nejrůznějších důvodů, ať už to byl boj o moc nad někým, ovládnutí určitého území, nebo kvůli krásným ženám, vždy při tom umírali lidé a prolévala se lidská krev.

Nikoho by v naší zemi nenapadlo nad válkou přemýšlet, proč taky? A přesto se to před pár dny stalo. Rusko napadlo Ukrajinu. Je to skutečnost, která naplňuje naši mysl obavami o tom, co bude, soucitem na lidmi, kteří musí utíkat ze svých domovů jen s tím, co unesou a bez jistoty návratu. Mezi těmito lidmi jsou samozřejmě také děti. Děti, které se bojí, pláčou a pořád pořádně nechápou, co se děje a proč. Ztratily vše, co doposud důvěrně znaly, své jistoty, zažívají rozdělení rodin.

Právě proto jsme dnešní hodinu Jazykových cvičení 6, pod vedením dvou skvělých pedagogů naší katedry, paní magistry Susanne Meador a pana doktora Martina Junge, věnovali problematice tohoto konfliktu, a to jak z hlediska jazykové přípravy, ale také z hlediska didaktiky.

V první části 120minutového bloku jsme pod vedením pana doktora Junge absolvovali trénink slovní zásoby vztahující se k válce, válečnému konfliktu, technické výbavě a mimořádným událostem. Naučili jsme se novou slovní zásobu a fráze, což se nám bude hodit. Samozřejmě jsme mimo překladu a užití hledali synonyma, a tím rozvíjeli naše myšlení v němčině.

Abychom si zopakovali náš všeobecný rozhled, nezapomněli naši vyučující také na základní informace o Ukrajině. Pro někoho to bylo opakování, pro někoho novinka, nicméně momentálně všichni známe základní geografii, historii a všeobecné informace o v současnosti tak válkou zasaženém státu.

Pod vedením paní magistry Meador jsme absolvovali stejně přínosný blok didaktiky. O současném tématu, kdy by učitel měl zůstat neutrální, je velmi těžké hovořit. Navíc hovořit o takto problematickém tématu s dětmi, kdy nebývá výjimkou, že v dané třídě jsou děti ukrajinské či ruské národnosti, je doslova pedagogický oříšek. Naštěstí paní magistra pojala celou situaci velmi interaktivně, společně jsme se zjistili, jak se válka a její pojetí od poslední světové války změnilo, jak jsou na tom dnešní děti s povědomím o válce a aktuální situaci. Na toto téma jsme pak krátce diskutovali a vyměnili si tak pohledy a názory, které obohatily nejednoho studenta.

Na závěr hodiny jsme pak vytvářeli plakáty, které souvisí se současnou situací.

Myslím, že všichni máme, díky iniciativě našich pedagogů, mnohem větší povědomí o situaci a co hlavně, jsme připraveni do praxe o tomto tématu mluvit s naší budoucí generací.

Děkujeme.