Děkanka Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vydala dne 23. 3. 2021 Statut Ceny Miroslava Papáčka za mimořádný společenský přínos jako ocenění děkana/děkanky Pedagogické fakulty udělované jedenkrát ročně.
Hlavním smyslem oceňování vědeckých výkonů Cenou Miroslava Papáčka je zejména snaha o zvýšení prestiže výkonů akademických pracovníků, popřípadě studentů Pedagogické fakulty. Současně je cílem též prezentovat i popularizovat vědecké počiny, výkony vytvářené v oblasti pedagogiky, psychologie, didaktiky nebo v oblastech souvisejících se zaměřením jednotlivých pracovišť na Pedagogické fakultě. V neposlední řadě je cílem ocenění motivace začínajících vědců na fakultě k jejich vědecké práci.
Cena Miroslava Papáčka se uděluje za mimořádný společenský přínos akademického pracovníka Pedagogické fakulty a za mimořádný společenský přínos studenta Pedagogické fakulty. Může být udělena za mimořádný výkon, vytvořený v souvisejících vědeckých disciplínách, který byl publikován nebo uskutečněn v daném kalendářním roce.
Návrhy na nominace za kalendářní rok 2022 je možné podávat do 30. 4. 2023 paní Gabriele Mikešové na oddělení vědy e-mailem na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (na nominačním formuláři, odkaz níže). Členové odborné poroty posoudí návrhy nominací a předloží je děkance fakulty do 15. 5. 2023. Slavnostní předání ceny proběhne na podzim během programu u příležitosti oslav 75. výročí fakulty.
Odborná porota bude v roce 2023 pracovat v následujícím složení: doc. PhDr. Alena Hošpesová, Ph.D, doc. PhDr. Martin Horyna, Ph.D., Mgr. et Mgr. Ivana Mašková, Ph.D.
Návrh nominace na CENU MIROSLAVA PAPÁČKA (formulář ke stažení)
Dne 14. 4. 2022 se sešla odborná porota a rozhodla, že cenu Miroslava Papáčka za rok 2021 obdrží v kategorii
Dne 4. 5. 2021 se sešla odborná porota a rozhodla, že cenu Miroslava Papáčka za rok 2020 obdrží v kategorii
Narodil se 1. října 1953 ve Vimperku, zemřel 29. dubna 2019 v Českých Budějovicích.
V roce 1976 absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v oboru učitelství biologie a chemie pro střední školy. Záhy po skončení studia získal doktorát v oboru zoologie a poté v roce 1988 obhájil kandidaturu v oboru entomologie. Zpočátku působil jako učitel na gymnáziu v Prachaticích, odkud přešel na místo odborného asistenta na tehdejší samostatné Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Zde se ve své odbornosti dále rozvíjel a postupně získal pověst vynikajícího a mezinárodně uznávaného odborníka v oblasti biologie, ekologie, morfologie a taxonomie nepomorfních ploštic (Insecta: Hemiptera: Heteroptera) a biodiverzity vodního hmyzu. V oboru zoologie se habilitoval a nedlouho poté byl v roce 1995 jmenován vysokoškolským profesorem.
Publikoval desítky prací v domácích i zahraničních vědeckých časopisech a sbornících. Byl autorem nebo spoluautorem několika významných monografií (kompletní bibliografie bude vydána v Acta Entomologica Musei Nationalis Pragae). Intenzivně spolupracoval zejména s International Research Institute for Entomology sídlícím v Naturhistorisches Museum Wien, ale i s dalšími zahraničními institucemi. Jeho práce věnované ekologii a biodiverzitě vodního hmyzu znamenaly také významný příspěvek k poznání fauny Šumavy a Novohradských hor.
Svůj profesní život však nenaplnil pouze zoologií a entomologií. Jako vynikající pedagog vychoval na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, kde působil až do posledních chvil, množství studentů, ať už budoucích učitelů přírodopisu a biologie nebo budoucích výzkumných pracovníků. Stal se velmi respektovaným didaktikem se záběrem nejen v oblasti vyučování přírodopisu a biologie, ale i přírodovědného vzdělávání obecně. Je autorem středoškolských učebnic a spoluautorem českých i mezinárodních monografií orientovaných na přírodovědné vzdělávání. Jeho neutuchající zájem o budoucnost přírodovědného vzdělávání se projevovala i v úsilí, které věnoval zrodu a garantování doktorského studia zaměřeného na vzdělávání v biologii.
Šíře jeho zájmů byla velká. Pamatujeme si ho proto nejen jako vynikajícího zoologa a učitele, ale také jako muzikanta či jako člověka s všestranným přehledem v umění i technice. Byl i skvělým manažerem, který dokázal citlivě, s obrovskou lidskostí, přirozenou autoritou a pochopením, ale také velice cílevědomě, řídit své kolegy. Tyto vlastnosti promítal do akademických funkcí vedoucího katedry biologie, proděkana a děkana Pedagogické fakulty a později také prorektora Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Kromě toho zastal i úspěšně vést vědecké týmy ustanovené na bázi projektů věnovaných výzkumu v oblasti entomologie, ekologie a biodiverzity i didaktiky biologie.
Navždy zůstane v našich vzpomínkách jako vzor člověka s rozhledem, erudicí a pílí, stejně jako osobní velikostí, spočívající v hluboké lidskosti, serióznosti a vlídnosti. Snil o tom, že se po skončení své úspěšné pedagogické kariéry bude dál v pozici emeritního profesora zabývat svou největší zálibou a bude pokračovat v rozdělané práci věnované vodním plošticím, na které neměl při svém pracovním vytížení tolik času, kolik by si přál. Bohužel se mu to nepodařilo. Jeho práce tak zůstává nedokončená a je současně výzvou, závazkem i inspirací pro příští generace heteropterologů, a nejen jich.
PhDr. Jan Petr, Ph.D.
Vzpomínka na profesora Miroslava Papáčka (1953–2019)
(Klapalekiana, 56, 2020)
Prof. RNDr. Miroslav Papáček, CSc.
(Sborník Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Přírodní vědy 59 / 2019)
In memoriam of Professor Miroslav Papáček (1953–2019): biography, memories, bibliography and list of described taxa
(Acta Entomologica Musei Nationalis Pragae, 60, 2020)
Jeronýmova 10, 371 15 České Budějovice Tel. 387 773 020 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
© 2022 Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Cookies
Vážení návštěvníci, se začátkem nového akademického roku jsme spustili nové webové stránky naší fakulty. Současně bude nějakou dobu dostupná i záložní verze starého webu na adrese https://old.pf.jcu.cz.