Katedra psychologie Pedagogické fakulty JU otevírá jednooborovou magisterskou psychologii!

Katedře psychologie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se podařilo akreditovat nový studijní program magisterské psychologie, v tzv. jednooborovém studiu. V kombinaci s již dříve akreditovaným bakalářským studiem bude katedra poskytovat kompletní vzdělání pro profesi psychologa.

Výuka jednooborové psychologie byla na Katedře psychologie PF JU zahájena již v roce 2007, kdy se podařilo poprvé akreditovat bakalářský studijní program. Hned v následujícím roce začala výuka doktorského programu pedagogické psychologie, kterou v dalších letech doplnila práva pro habilitační řízení v oboru pedagogické psychologie. Pro kompletní vzdělání v oblasti psychologie ale stále chyběl magisterský studijní program. „Stále jsme si chystali pozice na to, abychom si řekli, že jsme dost připraveni na to, abychom zodpovědně dokázali připravit studenty navazujícího studia. A pak jsme si řekli, že teď nebo nikdy.“ vysvětluje bývalá vedoucí katedry psychologie a proděkanka Pedagogické fakulty JU profesorka Iva Stuchlíková.

Bakalářský studijní program doposud na Katedře psychologie absolvovalo celkem 310 studentů. Pro profesionální výkon psychologické praxe je ovšem nutné vystudovat i magisterský program. Absolventi tak museli přecházet na jiné univerzity po celé ČR. „Nemohli jsme našim studentům nabídnout kompletní studium a oni se tak museli hlásit na jiné univerzity. Jsme moc rádi, že nyní budeme moci uchazečům nabídnout celé studium, od začátku do konce.“ říká vedoucí katedry psychologie docent Dalibor Kučera.

Přesun studentů do jiných měst zároveň vedl i k další nepříjemné situaci. „V jihočeském regionu je nedostatek psychologů dlouhodobým problémem. Studenti si často najdou práci již během magisterského studia, a proto pak většinou zůstávají v místě svého magisterského studia. Do Jižních Čech se pak vrací málo vystudovaných psychologů. Díky nově akreditovanému programu tak můžeme tento problém vyřešit.“ je přesvědčený Kučera.

První zájemci o studium se již brzy budou moci hlásit, protože první přijímací řízení pro magisterské studium jednooborové psychologie proběhne již v červnu 2023. Výuka pak začne od nového semestru, tedy v akademickém roce 2023/2024.

Aktualizováno 4. 5. 2023:

Opatření děkanky č. 3/2023, jímž se vyhlašuje přijímání ke studiu na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se zahájením výuky v akademickém roce 2023/2024 v nově akreditovaném navazujícím magisterském studijním programu Psychologie

Přihlášky ke studiu v tomto programu lze podávat v termínu od 4. 5. 2023 do 4. 6. 2023.