Kompas vzdělávání – výzvy pro současnost i budoucnost

České Budějovice získaly v červnu 2023 titul Evropské hlavní město kultury 2028 Jeho součástí je i projekt Creative minds – Kreativní učení. Je sympatické, že v témže roce, kdy České Budějovice získaly tak prestižní ocenění, se ihned pustily do organizování konference Kompas vzdělávání, která se konala v pátek 10. listopadu 2023 v centru Riegrova 51 za spoluúčasti Jihočeského kraje a Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity. Konference přinesla prostřednictvím odborných příspěvků, diskuzí i workshopů, příklady dobré praxe a otevřela možnosti spolupráce škol s kulturním a uměleckým sektorem.

Jakou cestou by se mělo dále ubírat vzdělávání, aby dokázalo obstát výzvám a problémům, které před společností dnes stojí? Nejen na tyto otázky hledali odpovědi účastníci konference, mezi nimi například Mgr. Pavel Klíma, náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro školství) a Ing. Robert Plaga, Ph.D. , politik, vysokoškolský pedagog, ministr školství v letech 2017–2021.

Svůj programový blok měla i naše fakulta, zastoupená doc. RNDr. Helenou Koldovou, Ph.D., prof. PaedDr. Ivou Stuchlíkovou, CSc., doc. Mgr. Alenou Nohavovou, Ph.D. a PaedDr. Helenou Havlisovou, Ph.D. Zástupkyně Pedagogické fakulty JU se soustředily na představení kompetenčního rámce pro pedagogy, studijních programů fakulty, konceptu wellbeingu a jeho významu v kontextu vzdělávání. Do diskuze nabídly rámcový pohled na situaci v českých školách a detailněji se věnovaly situaci v Jihočeském kraji pohledem současných výzkumných dat. Děkujeme za vzornou reprezentaci PF JU!