Učená společnost ČR odhalila pamětní desku vědci Rudolfu Zahradníkovi. Autorem desky je Josef Lorenc z katedry výtvarné výchovy

Prof. Ing. Rudolf Zahradník, DrSc., dr. h. c. mult. (1928–2020), byl fyzikální chemik, který stál u počátků kvantové chemie v České republice. Byl zároveň předsedou Akademie věd ČR v období 1993–2001 a prvním předsedou Učené společnosti ČR v letech 1994–1997. A právě Učená společnost České republiky, v jejímž čele je v současné době prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc. dr. h.c. mult., odhalila ve čtvrtek 14. března 2024 pamětní desku Rudolfu Zahradníkovi a jeho ženě Mileně – deska byla odhalena na fasádě domu v Heřmanově ulici 37 v Praze 7, kde manželé Zahradníkovi řadu let žili. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnilo vedení Učené společnosti a přední zástupci akademické obce. Nechyběli ani zástupci naší katedry výtvarné výchovy, samozřejmě byl přítomen autor pamětní desky Mgr. Josef Lorenc, Dr.

Na pamětní desce pracoval Josef Lorenc dva roky, je vytvořená z pálené hlíny, patinovaná bronzovým pigmentem. Pro katedru výtvarné výchovy je tento počin velmi významnou prezentací v souvislosti s realizací uměleckého díla v architektuře.

Našemu váženému kolegovi Josefu Lorencovi děkujeme za vzornou reprezentaci naší fakulty, katedry výtvarné výchovy zejména!