Vzpomínkový svět na výstavě výtvarníků z pěti různých států

V křížové chodbě jindřichohradeckého minoritského kláštera, který byl založen již ve 14. století, vystavují od 27. května 2023 své práce výtvarníci z České republiky, Maďarska, Polska, Slovenska a Spojených států amerických, kteří se ve svých dílech zaměřují na témata spojená s lidskou historií a pamětí ve vazbě na některé existenciální otázky a pobývání člověka ve světě. Tisková zpráva k výstavě připomíná, že to, co je obsaženo v názvu výstavy Nádoba vzpomínek, „...je pro každého z umělců trochu něčím jiným, přesto se v určitých motivech protínají či doplňují. Jako nádobu lze chápat nejen konkrétní tělesa různých druhů, která mohou být prázdná či s různým obsahem, ale i samotné lidské tělo, které se stává schránkou pro vzpomínky, které nejsou nikdy přesným zachycením reality, ale naopak jejich součástí je i zapomínání a určité konkrétní citové rozpoložení. Proto jsou mnohá prezentovaná díla velmi intimní zpovědí každého z autorů a mnozí zdůrazňují, že jejich samotná tvorba byla určitým očistným procesem, ať už vedoucím k vypořádání se a vzpomínání na své vlastní předky, na dětství, na konkrétní životní události či procesem směřujícím k obecnějším tématům všeobecného vnímání lidství, lidské historie a lidských artefaktů, které přetrvávají a asociují nové a nové myšlenky a vzpomínky.“ Mezi vystavujícími nalezneme velmi zdařilá díla i některých našich pedagogů z katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty JU. A mimo jiné i z tohoto důvodu stojí za to výstavu navštívit - potrvá do 22. října 2023. Všichni jste srdečně zváni!

Podrobnosti o výstavě v kalendáři PF JU