Fakultní střední školy a gymnázia

Pedagogická fakulta JU si je dobře vědoma potřeby úzké spolupráce se školami. Vybraným a mimořádně kvalitním mateřským, základním a středním školám proto propůjčuje status „fakultní škola“.

Fakultní školy se stávají partnery fakulty při zajišťování kvalitního vzdělávání studentů bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů, zejména studijních programů učitelského zaměření akreditovaných na fakultě.

Pedagogové a žáci fakultních škol získávají partnerstvím možnost nadstandardního přístupu k informacím, ke vzdělávacím programům a projektům realizovaným fakultou i k doplňkovým službám, které fakulta nabízí učitelům, studentům i žákům těchto škol.

Pedagogové fakultních škol se díky svým zkušenostem stávají partnery kateder a výzkumných týmů podílejících se jednak na přípravě budoucích učitelů, jednak realizujících výzkum v jednotlivých oblastech a oborech vzdělávání, které souvisejí s akreditovanými programy fakulty.

Nároky na fakultní školy

1. Ve škole se realizuje kvalitní výuka, kterou zajišťují kvalifikovaní a kreativní pedagogové příslušných aprobací.
  2. Výuka předmětů ve škole je hodnocena jako kvalitní, a to jak po stránce obsahové, tak z hlediska uplatňování moderních forem a metod výuky. Pedagogové fakultních škol prosazují ve výuce inovativní metody a postupy a mají zájem na jejich rozvoji ve spolupráci s vyučujícími či studenty fakulty.
  3. Kvalita výuky na škole se projevuje mimo jiné v úspěšnosti žáků školy v předmětových soutěžích a v přijímání absolventů školy ke studiu na středních či vysokých školách.
  4. Vedení školy a jednotliví pedagogové mají zájem o intenzivní komunikaci s pracovišti fakulty a při pedagogických praxích také s praktikujícími studenty fakulty.
  5. Vedení školy a jednotliví pedagogové mají zájem aktivně se podílet na přípravě budoucích učitelů, umožňují realizaci pedagogických praxí (náslechy, výukové hodiny), spolupracují s pracovišti fakulty na přípravě a realizaci přednášek, seminářů pro studenty učitelství, podílejí se na poskytování konzultací či na tvorbě výukových materiálů.
  6. Vedení školy a jednotliví pedagogové umožňují ve škole provádět výzkumné aktivity fakultních kateder, výzkumných týmů či praktikujících studentů.

Seznam fakultních středních škol a gymnázií

Místo Škola, Web Adresa
České Budějovice Biskupské gymnázium J. N. Neumanna Jirsíkova 5
370 01 Č. Budějovice