• Mezinárodní spolupráce

Setkání se zahraničními odborníky na Pedagogické fakultě JU

Od 11. do 17. června 2023 se v rámci projektu Erasmus+ Kreditová mobilita uskutečnil výukový a tréninkový pobyt expertů z univerzit v Arménii a Uzbekistánu. V rámci stáže byl realizován mezinárodní panel, kde za účasti děkanky Pedagogické fakulty JU doc. Dr. Heleny Koldové, Ph.D., členů vedení fakulty, zástupců kateder pedagogiky, primární a preprimární pedagogiky a katedry matematiky kolegové sdíleli své přístupy a zkušenosti s přípravou budoucích učitelů a s organizací pedagogických praxí.

Arménskou Brusov State University, se kterou fakulta spolupracuje již od roku 2018, reprezentovali členové katedry pedagogiky a didaktiky cizích jazyků. Kolegyně Sinarush Ghazaryan, Tatevik Soghikyan a Marus Mkrtchyan se ve svých sděleních zaměřili na jazykovou přípravu budoucích učitelů. Na univerzitě, kde se vyučuje více než dvacet cizích jazyků se ukazuje jako dominantní téma další spolupráce příprava učitelů na komunikaci s žáky s odlišným mateřských jazykem. Ve svých výzkumech, jejichž výsledky kolegyně představovaly, se ukazovaly také zajímavé otázky přípravy učitelů, kteří ve své aprobaci studují dva cizí jazyky. Pro přípravu tzv. profesních studijních programů na Jihočeské univerzitě byly zajímavé zkušenosti kolegyň s tzv. klinickým semestrem, kdy studenti partnerské univerzity pobývají dlouhodobě na praxi a na fakultě se věnují reflexi situací, které jim praxe přináší. Posledním společným tématem, které projekt identifikoval, byl rozvoj komeniologické tradice, která je v Arménii velmi dlouhá a hluboká. Komenského dílo je součástí kurikula učitelských programů, odkaz J. A. Komenského je studován a existuje velký zájem o společnou výzkumnou a publikační činnost v této oblasti.

Uzbecké vysoké školství reprezentovali zástupci Karshi State University. Jde o univerzitu, se kterou fakulta spolupracuje od roku 2019, ale díky covidové situaci se osobní setkání uskutečnilo až nyní. Univerzita patří mezi významné vysoké školy země a je zařazena do seznamu 1000 nejúspěšnějších univerzit světa. Školu na setkání zastupovala děkanka Fakulty mezinárodních studií, prof. Nasiba Azizova a doc. Gulbachor Erkayeva. Paní děkanka obšírně charakterizovala situaci vysokých škol a systém vzdělávání v Uzbekistánu. Pro něj je, mimo jiné, typické systematické vyhledávání talentovaných žáků z rozmanitých sociálních prostředí a jejich vzdělávání v elitních, tzv. prezidentských školách. Zde jsou žáci připravováni intenzivně v anglickém jazyce a orientováni na studium na zahraničních univerzitách. V tomto směru bylo zajímavé vnímat diskusi o rovných příležitostech a inkluzívním vzdělávání a o práci s talentovanými žáky, o níž se i v České republice hovoří jako o jednom z aktuálních úkolů regionálního školství. Doc. Erkayeva hovořila o systému praxí na uzbeckých univerzitách, který podle modelu 4+2 je ve všech studijních programech realizován tak, že od druhého do čtvrtého ročníku dva dny studenti realizují praktické stáže a čtyři dny se věnují teoretické výuce na fakultách. Referující pojmenovala výhody systému (propojování posluchačů vysokých s praxí a studentů s aktéry trhu práce), ale i nevýhody (obtížná kontrola kvality praxí, které mohou studenti realizovat v místě svého bydliště a nevyřešená motivace učitelů ve školách, kteří by měli studenty na praxích mentorovat). Právě zkušenosti s praxemi může být východiskem pro další spolupráci. Partneři projevují zájem také o společné vzdělávání pedagogů mateřských škol. Rektor Karshi State University zavítá na Jihočeskou univerzitu v polovině července a bude jednat o rozšíření spolupráce i do dalších oblastí, včetně výměny studentských stážistů.

Spolupráce s univerzitami v Arménii i Uzbekistánu se ukazuje jako velmi intenzívní. Partneři mají zájem velmi aktivně kooperovat a přinášejí témata, které jsou v přípravě budoucích učitelů stejně aktuální jak v jejich zemích, tak i u nás. Když k tomu přidáme srdečné a přátelské klima typické pro Arménii i Uzbekistán a dobré jméno České republiky, vzniká výborná konstelace pro dlouhodobou spolupráci.