Den kateder na KPSY (18.4.2024)

I v letošním roce se můžeme těšit na Den kateder!

Celý program naší katedry proběhne dne 18.4.2024 v učebně J330 od 8:00 do 11:00

8:00 - Proč je důležité se zabývat dopravní psychologií?
      PhDr. Jitka Šebová Šafaříková, Ph.D.
Anotace: Pojem a kořeny dopravní psychologie nacházíme již v 70 letech 20.století, kdy autoři jako Štikar, Hoskovec, Kořán, Rehnová, dále později Hudeček, Černochová, Šucha poukazují na významnost kognitivních procesů v roli řidiče z povolání, pilota, strojvedoucího či běžného řidiče. Má to však svá úskalí, ne vždy jsou příčinami nehod technické nedokonalosti, povětrnostní či silniční podmínky. Tím, kdo je za vše zodpovědný, je člověk, který právě řídí auto, letadlo nebo vlak. K čemu slouží dnešní psychodiagnostika v dopravě, kdo je nebo není způsobilý k řízení? To vše a více se bude snažit nabídnout autorka této přednášky.

9:00 - Možnosti využití virtuální reality v učitelské přípravě "Pro Futuro": První semestr projektu VR TEAM
      doc. PhDr. Dalibor Kučera, Ph.D.
Anotace: Zajímá vás nový projekt PF JU nabízející nácvik školních situací ve virtuální realitě? Jak by mohl projekt obohatit učitelskou přípravu a jaké jsou možnosti VR technologií při tréninku komunikace? Přednáška nabízí pohled do přípravy, realizace a prvních výsledků projektu VR TEAM, který tento semestr startuje na Katedře psychologie Pedagogické fakulty JU. Chcete-li se dozvědět více, navštivte přednášku na letošním Dni kateder PF JU.

10:00 - Bořiči mýtů v psychologii
      Studentský spolek Psychočas

Anotace: Spolu s týmem studentů se snažíme “zbořit” některé slavné mýty v psychologii a upozornit na nutnost ověřování informací, kritického myšlení a nadhledu. Pobavíme se společně o tom, které mýty můžeme doposud podpořit a které naopak vyvrátit, projdeme tématy jako je replikační krize a zároveň je možné i s případnými zájemci se věnovat pár otázkám ohledně přijímaček na psychologii. Program je vhodný jak pro nadšence do psychologie, tak pro širokou veřejnost, která se chce dozvědět zajímavé informace a rozšířit své znalosti.

Kromě programu naší katedry proběhne i společná přednáška s katedrou speciální pedagogiky:

Katedra speciální pedagogiky a Katedra psychologie nabízí pro studenty speciální pedagogiky a psychologie a pro studenty učitelských oborů přednášku odborníků z Autis Centra, o.p.s. v Českých Budějovicích

na téma:
Specifika vzdělávání žáků s PAS v hlavním vzdělávacím proudu Homesharing
9:00 – 10:00 na učebně J340 (Speciální pg., Psych)