SEMINÁŘ - Duševní zdraví žáků a revize rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání

Termín         středa 15. listopadu 2023, 10:00–13:00

Místo            Strakova akademie – místnost 259 (nábř. E. Beneše 128, 118 00 Malá Strana)

Cílem semináře je hledání cest pro systematický rozvoj duševního zdraví žáků a respektujících vztahů, etického chování a dalších důležitých měkkých dovedností jako nezbytného souboru dovedností pro život a práci v měnícím se světě. Téma je důležité vzhledem k implementaci dlouhodobých strategií duševního zdraví a zároveň je reakcí na výzvy spojené s pandemií, migrací a klimatickou změnou, které žáky nyní ovlivňují a s jejichž důsledky se budou muset v budoucnu vyrovnávat.

10:00–10:15    Úvodní slovo Mgr. Kláry Šimáčkové Laurenčíkové

vládní zmocněnkyně pro lidská práva

10:15–10:30    Duševní zdraví z pohledu Ministerstva zdravotnictví ČR

Bc. Josef Pavlovic, náměstek ministra zdravotnictví ČR

10:30–11:00   Proč je důležité podpořit duševní zdraví žáků na školách

doc. Mgr. Alena Nohavová, Ph.D., Mgr. Petr Chaluš, PhDr. Lenka Felcmanová, Ph.D., PaedDr. Markéta Pastorová, Národní pedagogický institut ČR

11:00–11:15    Národní monitoring duševního zdraví dětí a adolescentů

Mgr. Ondřej Pešout, Ph.D., Národní ústav duševního zdraví

11:15–11:30    Všech pět pohromadě – vzdělávací program zaměřený na duševní gramotnost a sociálně emoční učení

Mgr. Magdalena Lukasová, Národní ústav duševního zdraví

11:45–12:00    Poruchy příjmu potravy ve školách, multidisciplinární komunikace

prof. MUDr. Hana Papežová, CSc., Psychiatrická klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, E-clinic, z.ú.

12:00–12:15    Efekty učitelské péče o klima a vztahy na 1. stupni ZŠ

doc. PhDr. Irena Smetáčková, Ph.D., Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy

12:15–12:30    Příklady z praxe osobnostně sociálního rozvoje žáků

Mgr. Olga Daşkin, Gymnázium Na Zatlance

12:30–13:00    Diskuze

Pro účast na akci je nezbytné provést registraci do 8. 11. 2023.

Odkaz je ZDE.

Těšíme se na Vaši účast.